Dálniční známky na Slovensku od ledna zdraží zhruba o pětinu. Rozhodla o tom dnes vláda. Ceny kuponů za používání dálnic a rychlostních silnic osobními automobily se v zemi podle ministerstva dopravy neměnily více než deset let. Roční známka nově přijde na 60 eur (1460 Kč), měsíční na 17 eur (413 korun) a kupon s platností deset dnů vyjde na 12 eur (292 korun).

„Je třeba si uvědomit, že cena dálničních známek se naposledy zvyšovala v roce 2011, od té doby mají motoristé k dispozici dohromady 300 kilometrů nových dálnic a rychlostních silnic,“ uvedl v tiskové zprávě ministr dopravy Andrej Doležal.

Podle ministerstva dopravy vyšší příjem z prodeje dálničních známek pomůže správci dálnic zvýšit investice do oprav a údržby silniční infrastruktury.

Ministerstvo dopravy odhadlo, že výnos z prodeje dálničních známek v zemi v příštím roce v souvislosti s jejich zdražením stoupne o 20 milionů eur (486 milionů korun) na zhruba 122 milionů eur (2,96 miliardy korun).

Autobusy a nákladní auta s hmotností nad 3,5 tuny platí za jízdu po slovenských dálnicích, rychlostních silnicích a po vybraných úsecích silnic první třídy mýtné, které závisí na ujeté vzdálenosti.

V Česku přijde desetidenní známka na 310 korun, třicetidenní na 440 korun a roční na 1500 korun. Ministr dopravy Martin Kupka na jaře uvedl, že ceny zůstanou stejné i v příštím roce.

Zdroj  :ČTK