Invoitix

Zájemci o pražské metro se mohli včera od 10:00 do 16:00 při dni otevřených dveří přijít podívat do depa Kačerov při příležitosti 50 let od zahájení provozu podzemní dráhy v metropoli. Lidé si mohli prohlédnout zázemí a technický prostor depa a vozy metra včetně těch historických. V hlavní budově ve vestibulu pro ně byla vůbec poprvé připravena prezentace systému dispečerského řízení dopravy metra. ČTK to sdělila mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Provoz metra na trase C byl v úseku mezi Kačerovem a tehdejší stanicí Sokolovská, dnes Florencí, zahájen 9. května 1974.

V depu si lidé prohlédnou současnou techniku, historická vozidla a nahlédnou do zázemí a technických prostor podniku, které jsou běžně veřejnosti nepřístupné. „V hlavní budově ve vestibulu bude velkým lákadlem prezentace systému dispečerského řízení dopravy metra. Zpřístupněny budou dále například všechny čtyři typy souprav metra, včetně možnosti nahlédnout pod soupravu metra typu M1,“ uvedla Řehková.

Fanouškům metra dopravní podnik umožní nahlédnout také do takzvaného malého depa Kačerov, kde uvidí lokomotivy, lokotraktory, motorová univerzální vozidla nebo speciální vozidla pro údržbu a opravy železniční infrastruktury v síti metra. Podnik vystaví rovněž pohotovostní a vyprošťovací vozy a hasiči předvedou simulovaný zásah.

První depo metra bylo na Kačerově uvedeno do provozu v roce 1974 a slouží k vypravování vlaků na linku C. V letech 1978 až 1985 odtud vyjížděly rovněž vlaky pro linku A a do roku 1994 také pro trasu B. Depo je spojeno vlečkou se železniční stanicí Praha-Krč. Do depa se vejde 37 vlaků metra a v hale je 22 kolejí.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP