Nebývalý rok 2020 je nyní ve své druhé polovině. Čím blíže jsme ke 4. čtvrtletí, tím více rostou obavy z druhé vlny pandemie viru Covid-19. Přes pokračující nejistotu se produktivita podnikání postupně zvyšuje. Klíčovým tahounem globálního hospodářského oživení trhu je Čína. Země, která byla virem zasažena jako první, se nyní stala lídrem na cestě ven z krize.

Podle divize výzkumu a vývoje přepravní a logistické společnosti AsstrA, ovlivní zvýšení výrobní aktivity, které můžeme očekávat ve 4. čtvrtletí roku 2020, trh s nákladní dopravou mnohem více, než tomu bylo v roce 2019. Dojde k tomu především vlivem karanténních opatření, která způsobila, že poptávka po dopravních službách vzrostla.

V období od ledna do května 2020 došlo k poklesu celosvětové ekonomické aktivity v důsledku situace v Číně, která je největším vývozcem zboží na světě. V rámci EU byla první ekonomikou, která virem výrazně utrpěla, ekonomika v Itálii, kde byla 9. března zavedena první opatření vedoucí k potlačení infekce.

„Na začátku pandemie odmítla řada dopravců přijmout náklad. Dopravní společnosti, které pokračovaly v podnikání, upravily jízdní řády a pracovní podmínky svých řidičů v souladu s požadavky WHO. Z toho důvodu došlo k poklesu přepravní kapacity. Ovšem přestože došlo k uzavření řady výrobních společností v Evropě, ve 2. čtvrtletí držela nabídka dopravních služeb krok s poptávkou,“ říká Vitali Eremenco, zástupce provozního ředitele pro silniční nákladní dopravu ve společnosti AsstrA.

Globální ekonomická aktivita se začíná zotavovat vlivem zmírnění karanténních opatření, ale růst míry exportu zůstává slabý. Dopravci přerozdělili prostředky na dopravu a dokázali tak udržet snížené sazby až do třetího čtvrtletí.

„Sazby za přepravu dnes rostou. Důvodem je očekávání období s vysokou poptávkou a nízkou přepravní kapacitou v důsledku karanténních opatření. Budoucí dynamika cen přepravních služeb přímo závisí na síle poptávky, protože nabídka se postupně zotavuje,“ dodává Vitali Eremenco.

V dubnu Světová obchodní organizace (WTO) předpověděla, že v případě nejhoršího možného scénáře může dojít k poklesu míry globálního obchodu o 13-32 %. V srpnu experti uvedli, že pokles světového obchodu nebude tak kritický, a to díky krokům vlád národních porozumění jednotlivých států vedoucím k podpoře lokálních ekonomik. Podle odhadů WTO poroste ve 3. čtvrtletí objem světového obchodu o 2,5 %, což odpovídá těmto optimistickým prognózám.

Oživení v evropském výrobním sektoru dokazuje růst indexu výrobních nákupních manažerů (PMI). Hodnoty PMI vyšší než 50 naznačují růst sektoru.

„PMI v EU dnes dosahuje hodnoty 51,7 – což je nejvyšší úroveň od prosince 2018. Toto číslo naznačuje, že podniky pracují efektivně na překonávání důsledků pandemie,“ říká Vitalij Verbilovich, vedoucí divize výzkumu a vývoje ve společnosti AsstrA.

Transparentní partner společnosti AsstrA, Shippeo, vyvinul interaktivní mapu pro obnovu dodavatelského řetězce dostupnou na tomto odkazu: https://livesupplychain.shippeo.com/#/ . Informace o výrobních zařízeních a vozidlech na silnici jsou pravidelně aktualizovány.

„Počátkem června se odhadovalo, že ekonomika EU funguje na přibližně 60 % svého potenciálu. Podle nejnovějších zpráv fungují evropské dodavatelské řetězce na 94 % své kapacity. K tomuto růstu nejvíce napomáhá průmysl spotřebního zboží, hutnictví a chemický průmysl, zatímco strojírenství a stavebnictví se z pandemie nadále zotavují,“ dodává Vitalij Verbilovich.