[quote]Do České republiky dorazil nový vlak od čínského výrobce CRRC pro společnost Leo Express. Přijel z Brém, nyní míří na testovací okruh do Velimi na Kolínsku, kde se podrobí schvalování. Leo Express chce nasadit nové jednotky na své linky v příštím roce, informoval dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí společnosti Emil Sedlařík.[/quote]

Dopravce přiveze první tři vlaky, zároveň má opci na dalších 30. V případě uplatnění opce za vlaky zaplatí pět miliard korun. Podnik chce vlaky využívat na českých i mezinárodních linkách. Vlaky od největšího světového výrobce mají vzhled i prostorové uspořádání, které si vytvořila a navrhla sama společnost. Ve vlacích také bude český zabezpečovací systém.

Nové vlakové jednotky mají nízkopodlažní přístup a úložný prostor pro zavazadla. Součástí vozů jsou dětské oddíly a různé přepravní třídy. Všechny koupené vlaky jsou takzvaně hybrid-ready, což znamená, že by měly být schopny jezdit kdekoliv na středoevropské železnici.

Vlak nyní čeká schvalování ve Zkušebním centru Velim. Centrum má k dispozici dva okruhy, velký zkušební okruh měří téměř 13,3 kilometru, malý okruh necelé čtyři kilometry. Okruhy umožňují provést řadu jízdních zkoušek kolejových vozidel, drážních zařízení a dopravních prostředků. Umožňují také experimenty včetně hlukových zkoušek nebo kontrol schopnosti drážních vozidel komunikovat s okolím. Lze například rovněž simulovat poruchy elektrického napájení společně s praktickým testováním výpadků napájení a reakcí vozidel na tyto skutečnosti.

Leo Express nyní provozuje na svých dálkových tratích pět souprav Stadler Flirt. Kromě vlaků CRRC se vozový park brzy rozroste o další vozy. Dopravce dokončuje úpravy na 15 motorových jednotkách typu LINT, které si pronajal od výrobce Alstom.

Leo Express přepravil v prvním pololetí letošního roku 1,25 milionu cestujících, meziročně zhruba o půl milionu více. Obrat společnosti činil téměř půl miliardy korun, což je meziroční nárůst asi o 185 milionů Kč. V roce 2018 společnost vykázala zisk 2,5 milionu korun, a poprvé od svého vzniku se tak dostala ze ztrátového hospodaření.

 

Zdroj : ČTK