[quote]Mezi Čechy nepanuje vysoké povědomí o povinném ručení. Jak vyplynulo ze zářijového průzkumu srovnávacího portálu Ušetřeno.cz, drtivá většina oslovených si jej sice spojuje s krytím škod, které řidič při dopravní nehodě způsobí na cizím vozidle, ale jen polovina z nich současně ví, že se týká i zranění či usmrcení jiné osoby.[/quote]

Průzkum také ukázal na to, že třetina řidičů vůbec netuší, jaké má sjednané limity povinného ručení. Řidiči si nejsou jisti ani v případě délky výpovědní lhůty. Pouze čtvrtina respondentů ví, že je stanovena na šest týdnů předtím, než se automaticky prodlouží smlouva o povinném ručení. Naproti tomu v otázce dokladů, které musí mít řidič vždy u sebe, převládá u Čechů jistota. Téměř 90 procent jich správně vyjmenovává občanský, řidičský a malý technický průkaz spolu se zelenou kartou.

„O tom, že součástí povinného ručení je také odtah vozidla do servisu, ví pouze 27 procent účastníků našeho průzkumu. Naopak 15 procent oslovených si povinné ručení spojuje se škodou na vlastním vozidle, což je mylná domněnka,“ uvedl finanční specialista portálu Daniel Gorol.

Vysoká informovanost se u Čechů projevuje ve spojení s často propagovaným telefonním číslem 1224. Tři čtvrtiny respondentů vědí, že jde o číslo na Linku pomoci řidičům.

Povinné ručení mírně zdražuje. Takzvaný POV Index společnosti Broker Consulting má pro srpen 2019 hodnotu 7394, což znamená, že za tuto částku v korunách lze sjednat průměrné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení) pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, což je podle firmy nejrozšířenější a nejtypičtější vůz, kterým jezdí české domácnosti.

„Platí, že průměrná hodnota cen pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v krajských městech je až o 12 procent vyšší než hodnota POV Indexu. Méně si pak v průměru zaplatí za povinné ručení majitelé vozidel v malých městech s počtem obyvatel do 30.000, a to až o téměř 16 procent méně než POV Index,“ komentoval hodnotu POV Indexu ředitel produktového managementu Broker Consulting Vladislav Herout.

Ceny se u povinného pojištění liší také podle poskytovatele produktu. Proto je třeba ho správně zvolit, a to nejen s ohledem na celkovou cenu a rozsah krytí, ale i na objem poskytovaných asistenčních služeb. Nejnižší základní sazba povinného ručení v krajských městech je na úrovni 36 procent té nejvyšší a v menších městech pak dokonce pouze 31 procent, dodal Herout.

Pojišťovny i letos ohlásily, že v průměru o několik procent zdražily povinné ručení. Důvodem jsou rostoucí náklady na odškodnění. Nejvyšší růst cen pojistek postihl opět rizikové klienty, kteří v minulosti dělali opakovaně škody.

Povinné ručení poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby takzvaně segmentuje, tedy stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií. V budoucnu půjde i o frekvenci a rozsah přestupků či vybavenost asistenčními systémy.