Invoitix

O pozici předsedy představenstva a generálního ředitele Českých drah se hlásí zhruba deset zájemců. Přihlásili se do výběrového řízení, které podnik vyhlásil v únoru po rezignaci Ivana Bednárika. Podle serveru E15.cz jsou mezi uchazeči bývalý šéf americké pobočky České zbrojovky Bogdan Heczko nebo současný ředitel společnosti ČD-Telematika Michal Krapinec. Podnik zatím do výběru nového šéfa vede místopředseda představenstva Michal Kraus. Společnost průběh výběrového řízení nekomentovala.

Uchazeči měli čas na podání přihlášky do 7. března. Mezi požadavky byly kromě ekonomických, právních nebo obchodních znalostí například manažerské zkušenosti ve společnosti s více než 250 zaměstnanci.

Nového šéfa drah bude vybírat komise složená z předsedy dozorčí rady ČD Miroslava Zámečníka, dále místopředsedkyně rady a náměstkyně ministra dopravy Lenky Hlubučkové, nového politického náměstka ministra dopravy Tomáše Vrbíka, předsedy Výboru pro audit ČD Tomáše Vyhnánka z ministerstva financí a psychologa Radvana Bahbouha.

Heczko svou přihlášku do výběrového řízení serveru E15.cz potvrdil. V minulosti působil v dceřiné firmě národního dopravce ČD Cargo jako finanční ředitel. V současnosti provozuje web pro golfisty. Dalším přihlášeným uchazečem je podle serveru dosavadní ředitel dceřiného podniku drah ČD-Telematiky Michal Krapinec. Ten v minulosti působil také na vysokých manažerských postech v ČD Cargu i v Českých drahách. Svou přihlášku nekomentoval.

Termín, do kterého komise vybere nového šéfa dopravce, zatím stanoven nebyl. Předseda dozorčí rady Zámečník k tomu v únoru řekl, že to bude nejdříve v závěru března, záležet ovšem bude na průběhu řízení.

Vítězný uchazeč nahradí v čele společnosti Ivana Bednárika.Ten v polovině února rezignoval, důvody odchodu z čela společnosti nekomentoval s tím, že jsou mezi ním a radou. Zároveň však uvedl, že má výhrady vůči úsporám, které vláda při podnikovém hospodaření žádala. Bednárik byl šéfem ČD od prosince 2020, kdy v čele společnosti nahradil Václava Nebeského. Předtím Bednárik vedl ČD Cargo.

Skupina České dráhy, zahrnující osobního i nákladního dopravce a další dceřiné podniky, předloni hospodařila se ztrátou 4,1 miliardy korun. V prvním pololetí loňského roku skončila ve ztrátě 217 milionů korun. Skupina zaměstnává kolem 23.500 lidí.

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP