„Možná je v obecném povědomí veřejnosti, že největší zábavou řidičů těžkých vozidel je vzájemně se předjíždět na dálnici téměř shodnou rychlostí. Realita je naštěstí jiná. Řidiči profesionálové najíždějí ročně desítky tisíc kilometrů a na jejich práci je závislá celá společnost. Jsou na silnicích denně. I proto právě profesionální řidiči jsou v krizových situacích nejčastěji ti, kteří si vědí rady, neztrácejí hlavu a dokáží zmírnit a někdy i odvrátit obecné nebezpečí v provozu. Mnozí z nich najeli už milion a více kilometrů. Takoví řidiči rozhodně zaslouží veřejné uznání.

Zaměstnavatelé-dopravci proto každoročně navrhují řidiče autobusů a kamionů, kteří bez závažné nehody zdolali více než milion kilometrů, na ocenění od Mezinárodní unie silniční dopravy IRU. Jednou z podmínek pro úspěšnou nominaci je členství dopravní firmy ve Sdružení ČESMAD Bohemia, které je garantem za ČR. Takových, kteří profesionálně řídí již více než 20 let a s milionem kilometrů na kontě pracují minimálně 5 let ke vzájemné spokojenosti pro svou dopravní firmu a získali IRU Diploma of Honour, bylo za posledních 15 let z České republiky už 1 114. Tito profesionálové jsou příkladem mladším řidičům, zodpovědným výkonem svého povolání podporují bezpečnost silničního provozu a zlepšují image této profese.

Pro letošní rok je možné nominaci podat už jen do 31. srpna, odkaz na nominační formulář lze nalézt na www.prodopravce.cz/nominace-na-oceneni-2022. Pokud tedy Váš zaměstnanec řídí 20 let a ujel milion kilometrů bez vážnější nehody, neváhejte a navrhněte jej na získání ocenění od celosvětové organizace dopravců. Zaslouží si je.

Martin Felix,

mluvčí ČESMAD Bohemia

DPP