Invoitix

Aerolinky American Airlines uzavřely dohodu o koupi až 20 nadzvukových letounů, jejichž výrobu plánuje firma Boom Supersonic. Staly se tak další velkou americkou leteckou společností, která se rozhodla vsadit na nadzvukovou osobní leteckou dopravu, napsala agentura Reuters.

Donedávna se zdálo, že éra pravidelných komerčních nadzvukových letů skončila v roce 2003 společně s letadly Concorde. Loni se však americké aerolinky United Airlines Holdings dohodly na koupi 15 nadzvukových letounů firmy Boom Supersonic, píše Reuters.

Nadzvukové letouny Boom Overture by podle společnosti Boom Supersonic měly přepravovat cestující dvakrát rychleji než současná nejrychlejší civilní letadla. Firma předpokládá, že letouny Boom Overture začnou přepravovat cestující v roce 2029. Let z New Yorku do Londýna by měl podle firmy trvat zhruba tři a půl hodiny a letenka by měla stát zhruba 4000 až 5000 dolarů (asi 96.000 až 120.000 Kč).

Dohoda společnosti American Airlines zahrnuje také opci na nákup dalších 40 letounů Boom Overture. Aerolinky v rámci dohody složily nevratnou zálohu, finanční podmínky dohody ani výše zálohy však nebyly zveřejněny. První letoun Boom Supersonic by měl opustit továrnu v roce 2025, v roce 2026 by se pak měly konat testovací lety, píše Reuters.

První nadzvukové civilní dopravní letouny Concorde se na pravidelných linkách objevily začátkem roku 1976. Než se v červenci 2000 u Paříže jeden z letounů zřítil, byly concordy považovány za naprosto spolehlivé. Jejich provoz byl ukončen v říjnu 2003, ránu jim zasadila mimo jiné krize letecké dopravy po 11. září 2001.

Provoz concordů byl velmi nákladný, podle společnosti Boom Supersonic však aerolinky budou schopny provozovat letouny Overture se ziskem. „Na linkách, na kterých Overture přinese výrazné zrychlení, každoročně létají desítky milionů cestujících v business třídě,“ upozornil šéf firmy Blake Scholl.

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP