Hisilicon Balong
DPP

Státní podpora autobusovým zájezdovým dopravcům pomůže, je však nutné ji aplikovat co nejdříve. Na dotaz ČTK tak zhodnotilo program ministerstva dopravy sdružení dopravců Česmad Bohemia. Stát se letos chystá rozdělit mezi zájezdové autobusové dopravce až miliardu korun. Takzvané sedačkovné má kompenzovat ztrátu tržeb dopravců během jarní koronavirové krize.

„Návrh hodnotíme kladně a věříme, že zájezdovým dopravcům pomůže. Protože tyto firmy jsou v problémech od počátku pandemie, hraje zde velkou roli čas, a je proto důležité, aby sedačkovné bylo realizováno co nejdříve,“ uvedl mluvčí sdružení Martin Felix. Program podle něj vznikl z iniciativy sdružení, ministerstvo ho s ním i konzultovalo.

Program sedačkovného nyní ministerstvo poslalo do meziresortního připomínkového řízení. V případě schválení programu bude stát dopravcům vyplácet dotace za sedačku a den. Výše dotací bude přitom odvozena od emisní třídy autobusů a také jejich kapacity. Nejvíce tak dostanou dopravci za vozy s velkou kapacitou patřící do nejekologičtější třídy EURO VI. Naopak autobusy vyrobené před rokem 2000 nedostanou nic. Stát bude při výplatách kompenzací počítat ztráty do konce letošního června, zohlední tak zamrznutí trhu do konce školního roku.

Peníze by měly dopravcům pomoci především s leasingovými splátkami. Ty u běžného zájezdového autobusu činí až 150.000 korun měsíčně, u patrových vozidel s cenou okolo 14 milionů je to ještě o 100.000 korun více. Peníze ovšem firmy budou moci použít i na ukončení jejich činnosti. Resort si od programu slibuje snadnější adaptací dopravců na situaci na trhu do druhého čtvrtletí příštího roku.

Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů. Na jaře jim klesly zakázky téměř na nulu, s problémy se ovšem potýkají i nyní. Podle sdružení Česmad Bohemia až polovině z nich hrozí bez pomoci státu krach.

 

Zdroj : ČTK