[quote]Řidiči v mezinárodní nákladní dopravě, kteří pojedou do České republiky z Německa, budou muset od neděle předložit písemné potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního nebo PCR testu na koronavirus. Provedený bude muset být maximálně 36 hodin před vstupem do ČR. Vyplývá to z ochranného opatření ministerstva zdravotnictví, které dnes zveřejnilo na webu. Reaguje tak na zpřísnění podmínek Německa, které od neděle zařadilo ČR mezi oblasti s vysokým výskytem koronavirových mutací. Opatření platí od půlnoci ze soboty na neděli.[/quote]

Od řidičů nákladní dopravy bude od stejného termínu podle ministerstva zdravotnictví německá strana požadovat písemné potvrzení o negativním výsledku antigenního nebo PCR testu. V tomto případě bude stačit, aby byl proveden nejpozději 48 hodin před překročením hranic do Německa. „V reakci na tuto skutečnost (…) zavádí se tomu odpovídající nové opatření před zavlečením vysoce nakažlivých infekčních onemocnění ze zahraničí,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví v odůvodnění.

Německo je na české cestovatelské mapě mezi zeměmi s vysokým rizikem nákazy. Při návratu do ČR musejí cestující podstoupit antigenní nebo PCR test. Pracovníci mezinárodní dopravy měli dosud výjimku, pokud důvod vstupu doložili odpovídajícím dokumentem. Opatření se nevztahovalo ani na tranzitující osoby.

Německo od půlnoci obnoví na hranicích s ČR stálé kontroly. Vstup do země budou mít povolen jen němečtí občané, lidé, kteří v Německu žijí, a vybrané skupiny pendlerů.

 

Zdroj : ČTK