Invoitix

[quote]Negativní obraz kamionové dopravy a jejich řidičů v médiích a u veřejnosti může podle dopravců dále prohloubit současný nedostatek šoférů a tím ohrozit další fungování některých tuzemských dopravních firem. Nehodovost kamionů přitom mírně klesá. ČTK to sdělilo sdružení dopravců Česmad Bohemia. Nákladní vozidla se v Česku loni podílela na 7763 dopravních nehodách, což bylo 7,4 procenta všech nehod roku 2018. Meziročně nehod nákladních vozů ubylo o 331. Kamiony ale v posledních týdnech způsobily několik incidentů.[/quote]

„Je nepochybné, že i řidiči kamionů musí zapracovat na dalším zvýšení bezpečnosti a mnozí mají své rezervy,“ přiznal generální tajemník sdruženi Vojtěch Hromíř. Podle něj však zároveň veřejnost i média spojují neukázněné šoféry s většinou bezproblémových řidičů. „Tím mohou přispět k dalšímu prohloubení nedostatku řidičů, který ohrožuje prosperitu tohoto oboru,“ dodal.

Česmad tak reaguje na zveřejnění několika incidentů z posledních týdnů, při kterých řidiči kamionů nebezpečnými manévry ohrozili ostatní motoristy. Nedávno třeba řidič polského kamionu na Liberecku málem narazil do kolemjedoucího osobního vozu, když nečekaně začal odbočovat vlevo přes dvojitou čáru.

Podle sdružení jde spíše o excesy, které mohou ohrozit další vývoj nákladní dopravy. Ta se dlouhodobě potýká s nedostatkem řidičů, podle dopravců jich k ideálnímu stavu schází přes 15.000.

Na českých silnicích se loni podle policie stalo 104.764 dopravních nehod, což je o 943 více než v roce 2017. Zvýšil se také počet obětí na 571, což bylo nejvíce za poslední tři roky. U nákladních automobilů byl trend opačný, nehod i jejich obětí mírně ubylo.

O snížení nehodovosti kamionů podle sdružení usilují sami dopravci. „Ročně proškolíme na povinném školení více než 15.000 řidičů, realizujeme i různé projekty a kampaně,“ popsal mluvčí sdružení Martin Felix. Zmínil například projekt z roku 2017 kamionautomat, který byl zaměřený na setkání ohrožených účastníků provozu s kamiony a speciálně také na děti. Letos sdružení realizuje projekt zaměřený na řidiče kamionů z okolních států, u kterých se v Česku nehodovost zvyšuje.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP