[quote]Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice nabídne od dalšího semestru studentům k využívání sdílené vozidlo. Prostřednictvím online rezervačního systému si ho může půjčit i veřejnost. ČTK to řekl Martin Šustr z oddělení letecké dopravy.[/quote]

„Průzkumy z Německa ukazují, že až třetina obyvatel auto nepotřebuje, stačí jim půjčené, ekonomicky jim vychází lépe, než když mají vlastní. Je sice dražší než MHD, ale levnější než taxislužba. Třeba v ulicích Berlína jich je opravdu hodně,“ řekl Šustr.

Fakulta bude mít auto od společnosti, která se carsharingem zabývá. Škola zajistí místo pro parkování, o servis vozidla se postará firma. Zákazníci musí pouze tankovat palivo. Klienti platí časovou sazbu a za kilometr, v případě nehody jsou povinni zaplatit několikaprocentní spoluúčast.

„Nejlevnější sazba za hodinu je 49 korun a kolem pětikoruny stojí jeden kilometr. Zákazník tankuje palivo s pomocí firemní karty, neplatí ho,“ řekl Šustr.

Auto mohou studenti využít při cestách na přednášky, na nákupy či za jinými aktivitami. Stejně tak si ho v rezervačním systému, který bude online nebo v mobilní aplikaci, může půjčit kdokoli jiný.

„Studenti by měli znát nejnovější trendy v dopravě, umět je využívat. Mohou chodit do té firmy na praxi, firma bude vypisovat témata bakalářských a diplomových prací,“ řekl Šustr.

Sdílené auto bude zatím na benzin, fakulta jedná o nabíjecí stanici, později by tak mohla využívat elektromobil. Osobní vozidlo podle dostupných statistik v průměru 23 hodin stojí a nikdo ho nevyužívá, jeho majitel s ním jezdí hodinu denně, podotkl Šustr.

„Sdílená auta jsou daleko víc vytížená, což je vlastně ekologičtější. Největší ekologickou zátěží je výroba vozu. Pokud auto dlouho stojí, zabírá jen veřejný prostor,“ řekl Šustr.

 

Zdroj : ČTK