Dopravní podniky v Česku nabídnou v příštích týdnech a měsících akce pro veřejnost. Začátek června bude zejména ve znamení dětských dnů a dnů otevřených dveří, na léto pak dopravní podniky plánují historické jízdy trolejbusů, autobusů či tramvají. 

„Většina červnových akcí je věnována dětem a je spojena s Mezinárodním dnem dětí,“ uvedla mluvčí sdružení Linda Hailichová. V Ostravě bude 1. června Den dětí v dopraváckém stylu, kde budou mít lidé například možnost vyjet na vyhlídkovou jízdu tyrkysovým dvoupodlažním autobusem. V sobotu 3. června se koná Pražský dopravní den dětí v Braníku, který připravuje Dopravní podnik hl. m. Prahy ve spolupráci s Českými drahami a společností Ropid. Dopravní podnik plánuje jízdy historickými vlaky, tramvajemi a autobusy, včetně doprovodného programu.

Den otevřených dveří se uskuteční v sobotu 10. června v dopravních podnicích v Ústí nad Labem, Zlíně nebo Českých Budějovicích. „Den otevřených dveří pořádáme po čtyřech letech. Zájemcům představíme zázemí autobusové vozovny v Novohradské ulici, budou si moci prohlédnout techniku, která je potřeba k zajištění MHD, ale třeba i správu veřejného osvětlení a trolejbusového trakčního vedení,“ řekl ředitel Dopravního podniku města České Budějovice Slavoj Dolejš. Brněnský dopravní podnik pořádá den otevřených dveří o týden později, 17. června.

V Pardubicích připravili historické jízdy trolejbusů a autobusů, které se konají od května do října a připomínají významné události z historie místní hromadné dopravy. Pravidelné historické jízdy pořádá každou druhou letní sobotu také dopravní podnik v Ostravě. Na konec srpna je naplánovaný i třetí ročník Mezinárodního setkání modelářů MHD v pražském Muzeu MHD.

Sdružení dopravních podniků ČR bylo založeno v roce 1992 jako zájmové sdružení. Právnickými osobami, které sdružuje, je 22 největších dopravních podniků, které zajišťují v českých městech hromadnou dopravu osob.

Zdroj : ČTK