Pražský dopravní podnik (DPP) vybuduje v části trasy metra C měřící stanice takzvaných bludných proudů, kdy se elektrický proud nepřenáší vodiči, ale půdou. Cílem projektu je zlepšit dosavadní způsob měření a rovněž zabránit negativním vlivům na zařízení metra a technologie. 

Podnik nyní hledá firmu, která pro něj měřící stanice vybuduje. Zájemci se mohou do tendru hlásit do pátku 16. června. DPP je největší městskou firmou a provozuje pražskou MHD. Provozovatelé dráhy mají povinnost provádět zmíněná měření ze zákona.

Projekt se týká nejstaršího úseku trasy metra C mezi Kačerovem a Florencí, kde nebyly měřící stanice nikdy vybudovány. Stejně jako v nejstarších částech trasy A a B. Měření bludných proudů nyní v tomto úseku metra C zaměstnanci DPP dělají fyzickým měřením na povrchu a následně naměřené hodnoty vyhodnocují.

„Stávající způsob měření a vyhodnocování je časově a organizačně velmi náročný. Proto přecházíme na nový a efektivnější způsob. Budováním nových kontrolních měřících bodů řešíme efektivnější a prokazatelnější způsob měření a vyhodnocování odpovídající současným metodám a technologickým možnostem,“ uvedla Řehková.

Mezi Kačerovem a Florencí budou z měřících bodů naměřené hodnoty svedeny kabely do center umístěných v každé stanici metra. V nich bude systém informace automaticky zaznamenávat a on-line přenášet do centrálního počítače vybaveného softwarem, který vše automaticky vyhodnotí a data uloží.

Kdy přesně začne systém fungovat, bude záležet na výsledku výběrového řízení. Po jeho zavedení na trase C ho bude chtít podnik vybudovat také v nejstarších úsecích trasy A mezi Dejvickou a Náměstím Míru a B mezi Smíchovským náměstím a Florencí. Posléze bude DPP postupně rekonstruovat měřící body ve zbylých úsecích metra, kde již jsou.

Zdroj : ČTK