Zdroj: Freeimages.com
Invoitix

[quote]Rozmary počasí i včera poznamenaly život na mnoha místech. Kromě intenzivního sněžení komplikoval situaci na silnicích a na železnici i silný vítr. Hlavně na západě Čech způsobily spadlé větve výpadky v dodávkách energie. Kvůli množství čerstvého sněhu byl v Krkonoších a Jesenících vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí.[/quote]

Jedním z nejpostiženějších regionů včera byl Liberecký kraj, kde dopravu komplikovalo intenzivní sněžení s větrem. Policie od rána řešila přes 30 dopravních nehod, obešly se bez vážnějších zranění, sdělila ČTK před 17:00 mluvčí policie Dagmar Sochorová.

,,Spíš šlo o lehké ťukance nebo auto sjelo na kluzké vozovce do příkopu či narazilo do stromu, když řidič nestačil dobrzdit,“ uvedla Sochorová.

Nejhorší byla situace v Libereckém kraji po poledni, kdy intenzivně sněžilo. Odpoledne se oteplilo a srážky v části kraje přešly v déšť. Pro nákladní auta nad 3,5 tuny přesto zůstává uzavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska.

S následky silného větru se potýkali také v Ústeckém kraji. Řidiči si tam včera večer musí dát pozor na rozličné předměty na vozovkách. Hasiči zasahují v celém regionu, nejvíce na Děčínsku. Od 16:30 do 18:35 vyjížděli hasiči v Ústeckém kraji k 57 událostem.

Rozmary počasí včera zaměstnaly také hasiči v Plzeňském kraji, kteří za sebou mají 17 výjezdů k popadaným stromům. Zatímco dopoledne kmeny lámal zejména těžký mokrý sníh, odpoledne je kácel silný vítr. Nikdo se při tom nezranil, stromy padaly na silnice, ne na budovy nebo auta, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

Sníh včera komplikoval sjízdnost i v Moravskoslezském kraji. Na Bruntálsku na silnicích nižších tříd musejí řidiči počítat s ujetou vrstvou sněhu krytou posypem. Opatrnost je podle silničářů nutná i na silnicích prvních tříd, kde může být po chemickém ošetření rozbředlý sníh.

Situace není ideální ani na dálnici D1, kde v úterý na 99. kilometru havarovalo více než pět desítek vozidel. Provoz na dálnici je u Větrného Jeníkova směrem na Prahu stále omezen na jeden jízdní pruh. Důvodem je odklízení převráceného kamionu. Práce včera zřejmě potrvají až do večera a pokračovat budou od pátečního rána.

Silný vítr, který kácel stromy a shazoval větve, přidělal práci také energetikům. Společnost ČEZ zaznamenala největší problémy na západě Čech. Situace se tam ale pomalu lepší.

,,Největší výpadky byly na Sokolovsku, kde bylo až 4000 odběrných míst bez proudu, nyní je to už jen 1500. Na Karlovarsku to bylo okolo 1200. Situace se ale postupně zlepšuje, vítr už slábne,“ řekla večer ČTK mluvčí ČEZ pro západní Čech Michaela Jirovcová.

Zatímco řidičům a hasičům návrat zimního počasí do Česka život zkomplikoval, majitelům lyžařských areálů naopak prospěl. Na svazích přibyl nový přírodní sníh a díky teplotám pod nulou je možné zasněžovat i uměle. Pozor by si ale měli dát návštěvníci Krkonoš a Jeseníků, kde byl včera vyhlášen třetí z pěti stupňů lavinového nebezpečí.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP