[quote]Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) loni investovaly do nákupu nových vozů 247 milionů korun. Letos plánuje stoprocentně městská firma nová vozidla zhruba za 80 milionů Kč. Redukce investic je dána tím, že se připravuje na velké nákupy tramvají v příštích letech a na modernizaci tramvajové vozovny na Slovanech. ČTK to řekl dopravně-provozní ředitel Jiří Ptáček.[/quote]

,,Loni jsme nakoupili 16 krátkých bateriových trolejbusů, pět krátkých autobusů SOR a dvě krátké tramvaje,“ uvedl.

Letos podnik plánuje osm dlouhých autobusů od polského Solarisu a dva 12metrové krátké trolejbusy ze Škody Electric. Letošní suma se tak bude zhruba shodovat s rokem 2016, kdy podnik nakoupil osm krátkých trolejbusů za 80 milionů a kloubový autobus Solaris, který díky tomu, že šlo o první vůz v ČR v novém designu, tak ho PMDP získaly za zvýhodněnou cenu.

Od roku 2019 začne podnik nakupovat až 16 tramvají od Krnovských opraven a strojíren. Za jednu zaplatí 32,75 milionu korun. Jde o vozy se střední přepravní kapacitou. Podnik jich má zatím jen 14, ostatní tramvaje jsou krátké. PMDP plánuje v roce 2020 vyhlásit také zakázku na dodávku až 22 velkých tramvají, které vyrábí plzeňská Škoda.

,,Zadávací dokumentaci připravujeme,“ řekl Ptáček.

Stejný počet vozů, které firma nakoupí, tak vyřadí. Nákupy řeší vlastními zdroji, případně dotacemi. PMDP mají nyní zhruba 120 autobusů, 116 tramvají, 89 trolejbusů. Loni ujely podle objednávky města přes 15,3 milionu kilometrů, zhruba stejně jako předloni i letos. Stejný byl i počet přepravených cestujících, který se pohyboval kolem 100 milionů lidí.

Příprava přestavby tramvajové vozovny zhruba za jednu miliardu korun stále běží, hledají se varianty řešení a shánějí dotace z EU. Hlavní část mají financovat PMDP z půjčky. Modernizace zahrnuje hlavně rekonstrukci a doplnění krytých hal pro odstavování a lehkou údržbu tramvají, myčky, stroje, sklady a úpravy kolejiště.

Plzeň má od roku 2014 nové depo pro 350 trolejbusů a autobusů v areálu plzeňské Škody na Karlově. Komplex za 1,2 miliardy Kč postavila Škoda Transportation, která od ledna 2013 zajišťuje po 29 let pro dopravní podnik kompletní servis a údržbu vozů.

Zdroj: ČTK

DPP