DPP

[quote]Jedna z pražských tramvají ponese jméno Františka Pelikána, který byl prvním generálním ředitelem Elektrických podniků královského hlavního města Prahy, předchůdce dnešního přímého dopravního podniku. Slavnostní křest se uskuteční dnes od 13:00 hodin na tramvajové smyčce na náměstí OSN v pražských Vysočanech. Informoval o tom Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP). Jde o pátou tramvaj, která bude pojmenovaná po významné osobnosti.[/quote]

Tramvaj nejnovějšího typu, Škoda 15T ForCity s evidenčním číslem 9342, bude slavnostně pokřtěna v den, kdy si DPP připomíná 120 let od svého vzniku, u kterého byl i Pelikán. Ve stejný den, kdy byl podnik zřízen, byl Pelikán jmenován „chefinženýrem“, jak byl tehdy označován vedoucí podniku. V roce 1904 byl pak jmenován prvním ředitelem Elektrických podniků.

V únoru byla slavnostně pokřtěna první tramvaj po olympijském medailistovi a zaměstnanci Elektrických podniků Václavu Pšeničkovi. Další tramvaje nesou jména designera Františka Kardause, košířského starosty Matěje Hlaváčka a vynálezce Františka Křižíka.

Dopravní podnik chce každý rok pojmenovat až pět tramvají po osobnostech, které se zapsaly do historie MHD, a významných zaměstnancích dopravního podniku. Pravidlem je, že se jedná o osobnosti, které zesnuly před pěti a více lety, a s pojmenováním musí souhlasit pozůstalí.

Elektrické podniky královského hlavního města Prahy zahájily svoji činnost 1. září roku 1897, jejich cílem bylo soustředit MHD do rukou jednoho městského podniku. Kromě dopravy se zabývaly také výrobou a distribucí elektřiny. Dne 18. září téhož roku zahájily provoz na první trati, která vedla od dnešní Státní opery kolem hlavního nádraží, přes Olšanské náměstí na Floru.

Zdroj: ČTK