DPP

[quote]Steve Fossett získal jako burzovní makléř miliardové bohatství, které mu umožnilo financovat svou největší vášeň. Tou bylo posouvání hranic lidských možností. Slavný a sympatický dobrodruh vytvořil více než stovku rekordů v letu balonem, letadlem a vzducholodí, v bezmotorovém létaní nebo v jachtingu; řada z nich stále zůstává nepřekonaná. Jeho vášeň se mu ale stala osudná. Slavný dobrodruh se před deseti lety, 3. září 2007, vydal na krátký vyhlídkový let nad Nevadskou pouští, z něhož se už nevrátil.[/quote]

Vrak menšího Fossettova stroje byl objeven na přelomu září a října 2008 ve výšce 3000 metrů západně od města Mammoth Lakes v pohoří Sierra Nevada nedaleko hranic Kalifornie a Nevady. Dobrodruhův osud pak definitivně objasnil až nález kostí. Podle vyšetřovatelů zavinily havárii turbulence, kvůli kterým Fossett ztratil kontrolu nad svým letadlem a narazil do hory v pohoří Sierra Nevada.

Fossett se narodil 22. dubna 1944 v Jacksonu ve státě Tennessee, vyrůstal ale v Kalifornii. Dobrodruhem byl již od dětství, kdy vstoupil do skautské organizace. Jako třináctiletý získal nejvyšší hodnost (Orla) v americké skautské chlapecké organizaci a v posledních letech života byl prezidentem americké Národní asociace skautů-Orlů (NESA). Na Stanfordově univerzitě vystudoval ekonomii a studoval i na Washingtonově univerzitě v St. Louis. Ohromné bohatství si vydělal v 80. letech jako burzovní makléř a ředitel společností Lakota Trading a Marathon Securities.

Poprvé si Fossett vysloužil pozornost již v roce 1965, kdy ještě jako student Stanfordovy univerzity doplaval ke zrušenému ostrovnímu vězení Alcatraz. Do 90. let stihl pokořit například kanál La Manche, zvládl havajský triatlon Iron Man a zdolal nejvyšší vrcholky šesti kontinentů. Absolvoval i slavný čtyřiadvacetihodinový automobilový závod v Le Mans či Rallye Paříž – Dakar a zúčastnil se také slavného závodu psích spřežení Iditarod na Aljašce nebo dálkových běžkařských závodů.

Postupem času ale čím dál více tíhnul k létání a plachtění. Nejprve překonal několik rychlostních rekordů v letadle a na katamaránu, poté se vrhl na létání balónem. V roce 1995 se stal prvním člověkem, který v něm sám překonal Pacifik a na balón nezanevřel ani po několika neúspěšných pokusech o oblet planety v roce 2001. A o rok později, pošesté, to konečně dokázal. Překonal ho až loni ruský dobrodruh a rekordman všeho druhu Fjodor Koňuchov. Svět objel i po vodě v roce 2004 s posádkou na katamaránu Cheyenne. V témže roce překonal světový rekord pro vzducholodě, v roce 1996 zase samostatně přeplul Tichý oceán na plachetnici.

Asi největšího úspěchu dosáhl v roce 2005, kdy jako první na světě sólově obletěl v letounu zeměkouli bez mezipřistání a bez doplňování paliva. V lehkém tryskovém letounu GlobalFlyer Virgin Atlantic urazil za 67 hodin 37.000 kilometrů. A o rok později překonal další světový rekord – v dálkovém letu jednotlivce bez mezipřistání. Jeho rekordní let trval zhruba 80 hodin a byl dlouhý přes 43.450 kilometrů.

V roce 2007 se seznam více než stovky rekordů, které tento dobrodruh během svého třiašedesát let dlouhého života vytvořil, uzavřel. Inspirací pro ty, kdy by se chtěli vydat v jeho stopách, zůstává Fossettova autobiografie z roku 2006, nazvaná příznačně Lovec větru (Chasing the Wind). Jeho velkým přítelem byl britský dobrodruh a miliardář Richard Branson, který Fossetta označil za „jednoho z největších hrdinů a nejodhodlanějších dobrodruhů a objevitelů všech dob“.

Zdroj: ČTK