Přibližně 5500 zásahů mají ročně drážní hasiči v celé republice. Nejčastěji vyjíždějí likvidovat následky nehod na železnici. Kromě toho asistují i hasičům u jiných vyžádaných akcí. Správa železnic dnes v Českých Budějovicích slavnostně otevřela nový areál pro drážní hasiče. Náklady na jeho výstavbu činily 173 milionů korun.

Podle ředitele hasičského záchranného sboru Správy železnic Petra Vodičky je českobudějovický areál nejmodernější v republice. „Je to první jednotka kolaudovaná jako požární stanice. Všude jinde jsme v náhradních prostorech depa, hotelu a tak dále,“ řekl Vodička ČTK.

Drážní hasiči mají v České republice 12 jednotek a 14 výjezdových míst. V Českých Budějovicích sídlili v depu a nyní se přesouvají do vlastního objektu na kraji města. Kromě hasičské stanice v areálu vznikla i budova pro další zaměstnance Správy železnic. „Přestěhují se sem z kanceláří s komerčními nájmy. Přinese nám to značnou úsporu provozních nákladů,“ řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Vodička uvedl, že výhledově Správa železnic připravuje další podobné projekty jako v Českých Budějovicích. „Takže doufám, že za dva roky to nebude jediná takto moderní stanice v republice,“ uvedl Vodička.

Výjezdové místo drážních hasičů v Českých Budějovicích je navíc napojeno na civilní integrovaný záchranný systém. Správa železnic chce podobné zázemí začít budovat na jaře příštího roku pro drážní hasiče v Ostravě. „A připravují se i další areály. Bude to například v Nymburce, Ústí nad Labem, Přerově, České Třebové a v Havlíčkově Brodě,“ uvedla mluvčí Správy železnice Radka Pistoriuová.

 

Zdroj : ČTK