Hlavní letiště v Dubaji si loni udrželo pozici největšího letiště na světě pro mezinárodní lety. Letištěm prošlo zhruba 29 milionů cestujících, o 12 procent více než v roce 2020. Vyplývá to z dnešního prohlášení letiště.

Údaje o počtu cestujících za loňský rok jsou povzbudivé pro ekonomiku Dubaje, jejímž hlavním pohonem je cestovní ruch. Jsou také známkou toho, že mezinárodní cestování po pandemii covidu-19, která v roce 2020 vyvolala uzavření hranic a omezení pohybu, částečně oživuje.

Loňský údaj však stále výrazně zaostává za údajem z roku 2019. Tehdy letištěm prošlo 86,4 milionu cestujících.

Generální ředitel letiště Paul Griffiths očekává, že letištěm letos projde 57 milionů cestujících. Na úroveň před pandemií by se počet cestujících měl vrátit do roku 2024.

Mezinárodní letiště v Dubaji si drží titul největšího letiště pro mezinárodní lety osmým rokem po sobě. Předhonilo londýnské letiště Heathrow a letiště Hartsfield-Jackson v americké Atlantě. Americké letiště je však největší na světě podle celkového počtu cestujících, tedy i na domácích letech.

Dubaj na jaře 2020 zastavila všechny osobní lety a zavřela letiště na osm týdnů. Na rozdíl od hlavního města Spojených arabských emirátů, Abú Zabí, však Dubaj rychle znovu otevřela své brány cestujícím. Nevyžadovala pro vstup do země doklad o očkování proti covidu-19 a na většině míst nevyžaduje negativní test. SAE však kvůli tomu Británie, USA a řada dalších zemí umístily po většinu roku na červený seznam zemí, do kterých nedoporučily vycestovat, napsala agentura AP.

Zdroj : ČTK

DPP