[quote]Prvních létajících taxíků by se Evropa mohla dočkat v roce 2024. Řekl to dnes šéf Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Konceptem městské letecké mobility (Urban Air Mobility, UAM), tedy vývojem prostředků, jež budou přepravovat pasažéry, a bezpilotně i náklad, například zdravotnický materiál, se zabývá víc než půltuctu evropských firem.[/quote]

„Mám za to, že letecké taxíky by se mohly začít komerčně využívat v roce 2024 nebo 2025,“ konstatoval Ky. Segment městské letecké mobility bude podle agentury EASA v roce 2030 představovat v Evropě trh o velikosti 4,2 miliardy eur (107 miliard Kč), který vytvoří 90.000 pracovních míst. Z hlediska globálního trhu bude 31 procent nových technologií v této oblasti původem z Evropy.

V některých případech zahájila EASA certifikaci návrhů. První stroje s nižší hmotností by mohly dostat zelenou kolem roku 2024, řekl Ky.

Německý start-up Volocopter a další podpůrci projektu, například společnost Aéroports de Paris, která spravuje pařížská letiště Roissy a Orly, chtějí technologii předvést během letních olympijských her, které se budou v Paříži konat v roce 2024.

EASA se zabývá projekty přepravy pasažérů s pilotem i bezpilotní přepravy nákladu. Zcela autonomní prostředky letecké dopravy ve městech jsou ještě několik let vzdáleny, uvedl Ky. Agentura zároveň zveřejnila studii, podle níž se stroje s vertikálním vzletem a přistáním, označované jako eVTOL a poháněné baterií, těší přízni veřejnosti.

Zhruba 71 procent dotazovaných v šesti městských oblastech uvedlo, že by služeb leteckého taxi nebo doručování zboží dronem, popřípadě obojího, využili. Největší starost jim dělala bezpečnost, hluk, dopad na ptáky a hmyz. V případě dronů vznesli otázku kybernetické bezpečnosti.

 

Zdroj : ČTK