M94015 Cross Country (CrossCountry) 5 carriage Voyager train on a British railway in Southampton, Hampshire, England, UK. Travel concept,

[quote]Británie plánuje vrátit národní železniční síť zpět pod kontrolu státu. Vláda tak přehodnotí jeden z nejkontroverznějších bodů privatizace provedené konzervativními vládami v 80. a 90. letech minulého století, uvedla agentura AP.[/quote]

Podle dnes oznámeného plánu vláda vytvoří nový státní subjekt nazvaný Great British Railways (GBR), který bude vlastnit veškerou železniční infrastrukturu, stanovovat ceny jízdného, shromažďovat tržby z prodeje jízdenek a provozovat jednotné internetové stránky s prodejem jízdenek. Soukromé společnosti budou nadále provozovat vlaky na základě dohod se státem.

Vláda premiéra Borise Johnsona uvedla, že tento krok ukončí čtvrt století trvající rozdělení, které vytvořilo zmatek a nákladnou směsici soukromě provozovaných vlaků na základě koncesí. Systém byl vytvořen po privatizaci železnic v 90. letech minulého století za bývalého premiéra Johna Majora, který stejně jako Johnson vedl vládu Konzervativní strany. Privatizace železnice přišla po prodeji dalšího státního majetku, který začal za vlády Majorovy předchůdkyně, premiérky Margaret Thatcherové.

Vláda si i po privatizaci nechala ve vlastnictví infrastrukturu, jako železniční tratě a stanice. Železniční služby však provozují soukromé společnosti na základě řady regionálních koncesí. To v posledních letech vedlo k vysokým cenám, neefektivnosti a řadě nepříjemných událostí, kdy zavedení nových jízdních řádů způsobilo, že cestující někde uvízli a byli naštvaní kvůli nedostatku spojů. Pandemie nemoci covid-19 tento problém zhoršila, protože počet cestujících klesl. To také přimělo vládu, aby znovu přezkoumala tento model.

V rámci první fáze několikaletého plánu bude příští měsíc zavedeno flexibilní předplatné, které má zohlednit zvýšení práce z domova. To se pro mnoho dojíždějících stalo v době koronavirových omezení běžné, napsala agentura Reuters.

 

Zdroj : ČTK