Železniční sektor vnímá Zelenou dohodu pro Evropu jako předpoklad pro možný druhý zlatý věk. Jenže realita je zatím jiná.

Železniční sektor vnímá Zelenou dohodu pro Evropu jako předpoklad pro možný druhý zlatý věk. Zatímco však podíl železničního carga na přepravním trhu stále klesá, silniční autodopravci a výrobci se připravují na elektrizaci. Chceme dosáhnout přesun přepravy ze silnic na železnici? Pokud ano, je třeba konkrétních činů.

Plně elektrický kamion eActros 600 otevírá zcela novou kapitolu v nákladní dopravě. Velkým tématem bateriových automobilů je dojezd. Klíčová je však otázka, kolik kilometrů denně musí zákazník skutečně ujet. Často stačí už dojezd 250 kilometrů. Modely eActros a eEconic, jsou vhodné pro zákazníky v oblasti prodeje nebo nakládání s odpady, s dojezdem kolem 300 kilometrů. Pokud si zákazník vybere čtyři akumulátorové bloky, je možný dojezd přibližně 400 kilometrů. Pro zákazníky, kteří denně ujedou více kilometrů, je k dispozici eActros 600 s dojezdem 500 kilometrů bez dobíjení a je zaměřen na zákazníky v přepravě na dlouhé trasy. Dobíjení lze přitom vhodně spojit s bezpečnostní přestávkou. Baterie eActros 600 lze nabít z 20 % na 80 % přibližně za 30 minut v nabíjecí stanici s příkonem přibližně jeden megawatt. Díky nově vyvinutým akumulátorům LFP udává výrobce životnost až 1,2 milionu km.

Foto: Mercedes-Benz truck

Bude silniční nákladní doprava v budoucnu především pro první a poslední míli přepravy anebo zůstane dominantním módem v cargu? Záleží na každém z nás.

Zdroj: ŽESNAD

DPP