DPP

[quote]Britská společnost Rolls-Royce oznámila, že její plně elektrický letoun Spirit of Innovation pokořil rychlostní rekord, když během testování dosáhl rychlosti 623 kilometrů v hodině. Rekordy pro letouny s elektrickým pohonem překonal stroj i v dalších kategoriích na různé vzdálenosti, napsal server BBC.[/quote]

Testovací lety se uskutečnily v polovině listopadu v Amesbury v anglickém hrabství Wiltshire. Letoun podle inženýrů vylepšil kromě absolutní dosažené rychlosti i rychlostní rekordy na vzdálenost tři a 15 kilometrů a také o 60 vteřin překonal rekordní čas pro výstup do výšky tří kilometrů.

„Tohle je vrchol mé kariéry a neuvěřitelný úspěch pro celý tým,“ řekl Phill O’Dell, který je ve firmě šéfem leteckých operací a stroj při testu pilotoval.

Předchozí rychlostní rekord pro elektrické letouny držel stroj Extra 330 LE s elektropohonem Siemens, který v roce 2017 dosáhl rychlosti o 214 kilometrů v hodině nižší.

Společnost Rolls-Royce uvádí, že její elektrické jednomístné letadlo má nejvýkonnější bateriový systém, který byl kdy pro letadlo sestaven. Jde o sadu baterií s 6000 články, která by mohla nabít 7500 mobilních telefonů. Pohonná jednotka se třemi motory má výkon 400 kilowattů.

 

Zdroj : ČTK