Mezinárodní družicový systém Cospas-Sarsat, který slouží k pátrání po lidech v případě nouze, zachrání denně v průměru šest lidí. Dokáže lokalizovat nouzové signály z letadel a lodí. Postupně se rozšiřuje i na satelity obíhající Zemi ve střední výšce, mezi něž patří také evropský systém Galileo. Do roku 2020 by mělo být toto propojení se satelity ve střední výšce plně funkční, uvedli dnes při setkání v Praze zástupci Cospas-Sarsat a evropské agentury GSA, pod niž spadá Galileo.
„V období od září 1982 do prosince 2016 systém Cospas-Sarsat poskytl pomoc při záchraně nejméně 43.807 lidí v rámci 12.664 SAR operací. Každý den se s pomocí systému Cospas-Sarsat podaří průměrně zachránit šest lidských životů,“ uvedli zástupci GSA v tiskové zprávě. Systém fungoval dosud především díky součinnosti se satelity na nízké oběžné dráze a geostacionárními satelity. Postupně se bude čím dál více opírat o umělé družice, které Zemi obíhají ve střední výšce a mezi něž patří evropský systém Galileo, americký GPS, ruský Glonass a v budoucnu také čínský BeiDou.
Zapojení satelitů do záchranného programu na střední oběžné dráze se plánuje od roku 2004, v roce 2016 byla dokončena první fáze tohoto kroku. Plně funkční má být do roku 2020. V Praze dnes zástupci GSA a Cospas-Sarsat řešili poslední technické detaily. Podle GSA je výběr pražského sídla agentury pro toto setkání důkazem, že Galileo je pro projekt zásadní. „Je to dobrá reklama pro české firmy a české specialisty, kteří jsou schopni pracovat na high-level technologiích,“ řekl Ctirad Pacák z oddělení námořní plavby na ministerstvu dopravy.
Od přechodu k družicím se střední výškou oběhu si odborníci slibují rychlejší předávání signálu a také lepší pokrytí. V roce 2020 by se záchranným systémem mělo spolupracovat 72 družic. Jak ČTK řekl Pacák, původně byl záchranný systém vytvořen jako námořní. „Ve vzdálených oblastech byly lodě dříve odkázány pouze na radiovou komunikaci. Pokud se jim v nouzi nepodařilo vyslat signál o své poloze, bylo velmi těžké určit, kam by se měla vyslat pomoc. Tyto technologie přinesly nesmírný pokrok pro bezpečnost námořní plavby, a zejména pro pomoc v případě nouze,“ uvedl. Systém slouží také letadlům a například i při neštěstích v horách.
Program Cospas-Sarsat je mezinárodní, neziskové, humanitární sdružení 44 států a agentur. Pokrývá povrch celé planety. Detekce, lokalizace a přenos tísňových signálů je bezplatná. Cospas-Sarsat vznikl v roce 1979, založily ho Kanada, Francie, USA a tehdejší Sovětský svaz.
Zdroj: ČTK