Zdroj: Pixabay.com

[quote]Lepšího zabezpečení by se letos mělo v Česku dočkat 82 železničních přejezdů. U dvacítky z nich přibudou závory, na další čtyři železničáři instalují výstražná světla. Desítky dalších přejezdů projdou kompletní rekonstrukcí. Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) vyjdou úpravy na celkem 814 milionů korun. Informoval o tom mluvčí organizace Marek Illiaš.[/quote]

Počet přejezdů zabezpečených pouze výstražnými kříži v Česku podle SŽDC dlouhodobě klesá. Nejrychleji se naopak zvyšuje počet přejezdů se zabezpečovacím zařízením doplněným o závory.

Loni přibyly v Česku závory na 60 přejezdech. Taková úprava je přitom poměrně drahá.

,,V ideálním případě, kdy stačí pouze doplnit stávající zabezpečovací zařízení o závory, se může jednat o jednotky milionů korun,“ uvedl ředitel odboru automatizace a elektrotechniky Martin Krupička.

V některých složitějších případech cena přesáhla deset milionů korun.

Přejezdy vhodné pro modernizaci či zvýšení zabezpečení vytipovává SŽDC ve spolupráci s policií každoročně.

,,Většinou se jedná o přejezdy, na kterých se v minulosti stávaly opakovaně dopravní nehody nebo o přejezdy vybavené nejstaršími typy zabezpečovacího zařízení či pouze výstražnými kříži,“ uvedl.

SŽDC také dlouhodobě testuje detektory překážek na přejezdech, které včas rozpoznají přítomnost vozidla. V letošním roce plánuje detektor otestovat v ostrém provozu na dvou přejezdech na Olomoucku.

Správce železniční infrastruktury se zároveň snaží snižovat počet přejezdů na železnici. Loni bylo zrušeno 16 přejezdů, ve většině případů na účelových či polních cestách.

K dalšímu zvýšení bezpečnosti by mohla přispět výstavba nadjezdů místo úrovňových křížení kolejí se silnicí.

,,V této oblasti SŽDC připravuje u osmi přejezdů záměr projektu stavby a dokumentaci k územnímu řízení. Další dva vytipované přejezdy zařadila do investičního plánu,“ uvedl Illiaš.

Dodal ale, že projektová příprava, získaní stavebního povolení a výběr zhotovitele může zabrat i několik let.

Podle údajů Drážní inspekce zemřelo loni na přejezdech v Česku 34 lidí, tedy asi o čtvrtinu méně než v roce 2016. Celkový počet nehod na křížení železnice a silnice se loni snížil o dvě procenta na 171 případů.

Zdroj: ČTK