[quote] Fúze Letiště Praha a Českého Aeroholdingu je hotová a podniky se dnes sloučí. Stát tak dokončí dlouho připravovanou fúzi a spojení bude zapsáno do obchodního rejstříku. Sloučení bude datováno zpětně k 1. lednu 2018. Vyplývá to ze zdrojů ČTK. Ministerstvo financí původně počítalo se zápisem 1. srpna, ovšem spojení tehdy nestihlo dokončit.[/quote]

Letiště Praha a Český Aeroholding se spojí do jedné firmy, přičemž letiště se stane nástupnickou firmou a Český Aeroholding skončí. Letiště Praha bylo dosud klíčovým aktivem Českého Aeroholdingu, který fungoval jako vlastník veškeré letištní infrastruktury, zatímco Letiště Praha mělo na starosti chod letiště.

Vedení letiště spojení uvítalo a potvrdilo, že bude pro letiště znamenat významné finanční a administrativní úspory.

,,Jedná se zejména o správu vzájemných smluvních vztahů, účetní a controllingové záležitosti či povinnost zpracovávat několik účetních závěrek, výročních zpráv a jejich ověření auditorem,“ řekl již dříve šéf Letiště Praha Václav Řehoř. Proces slučování trval zhruba dva roky.

Díky jednotné organizační struktuře by se navíc měly zjednodušit rozhodovací procesy ve společnosti a tím zrychlit a zeefektivnit fungování Letiště Praha. Po sloučení totiž skončí statutární orgány aeroholdingu. Zatímco v případě představenstva se toho příliš nezmění, jelikož v čele obou subjektů byl doposud Václav Řehoř, dozorčí rada aeroholdingu v čele s ekonomem Janem Švejnarem zanikne.

Aeroholding byl v minulosti většinovým akcionářem v Českých aeroliniích (ČSA), kterým pomohl od hrozícího krachu. Po prodeji posledního podílu v ČSA jiné státní firmě Prisko v roce 2016 však podle státu ztratilo oddělení aeroholdingu a letiště svůj smysl.

Český Aeroholding vznikl v roce 2011 a vedle letiště jsou jeho součástí také Czech Airlines Technics, Czech Airlines Handling a jiné společnosti.

Zdroj: ČTK