Zdroj: Pixabay.com

[quote]Kroměřížské společnosti Magneton vzrostly loni tržby meziročně o 41,5 milionu korun na téměř 481,2 milionu. Zisk společnosti, která se zabývá především výrobou alternátorů a startérů pro automobilový průmysl, ale klesl z více než čtyř milionů na 3,3 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné na webu www.justice.cz.[/quote]

Společnost loni zahájila sériovou výrobu startérů pro amerického výrobce zemědělských a stavebních strojů Bobcat. Pokračovala také v testování inovovaných výrobků pro zákazníky z OEM. Magneton nabízí i povrchové úpravy, například zinkování, niklování nebo cínování. Loni v závodě povrchových úprav pokračovala restrukturalizace zaměřená především na zákazníky z automobilového průmyslu.

Na zahraniční trhy směřovalo loni téměř 76 procent produkce firmy. Zákazníky má Magneton především v Rusku, USA, jižní Americe, Irsku, na Ukrajině, v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku a pobaltských zemích. Své výrobky dodává společnost do téměř 50 států světa, v řadě z nich má své obchodní zastoupení. Ze 49 procent se na loňských tržbách podílely alternátory, z 34 procent startéry a ze 17 procent zakázky pro závod povrchových úprav.

Firma loni dokončila zateplení vrátnice a jídelny, zahájila také zateplení střešní konstrukce, výměnu světlíků a rekonstrukci osvětlení v závodě povrchových úprav. Dále vybudovala nové parkoviště pro zaměstnance a vzduchotechniku v závodě povrchových úprav. Stavbaři také opravili střechy pronajatých budov podél Hulínské ulice.

Magnetonu v minulém roce klesl průměrný počet zaměstnanců o 11 na 234. Na jejich mzdy uvolnila firma v roce 2017 téměř 72,7 milionu.

Jediným akcionářem Magnetonu je společnost Rovina Group z nedalekého Hulína. Počátky firmy sahají do roku 1926, kdy byla v Kroměříži založena továrna na elektromagnetická zapalování. Za hospodářské krize v roce 2009 se společnost ocitla v konkurzu. V červnu 2009 už měla jen 441 zaměstnanců, ačkoli ještě o dva roky dříve jich bylo zhruba dvakrát tolik. Majetek firmy v červnu 2010 koupil nynější vlastník, Rovina Group.

Zdroj: ČTK

DPP