DPP

[quote]Společnost GE Aviation Czech se bude ucházet o účast na evropském projektu dálkově řízeného taktického letounu. Dodávat by mohla motory bezpilotního stroje. Česká vláda dnes poskytla Evropské komisi záruku, že účastí této firmy v projektu nebudou dotčeny bezpečnostní zájmy Evropské unie. Podle Jakuba Fajnora z tiskového oddělení ministerstva obrany je to poprvé, co vláda podobnou záruku udělila.[/quote]

Na projektu evropského dálkově řízeného taktického letounu (European Medium Altitude Long Endurance Remotely Piloted Air System – EU MALE RPAS) se podílejí Francie, Německo, Itálie a Španělsko a pracují na něm společnosti Airbus Defense and Space, Dassault Aviation a Leonardo. Cílem je vyvinout dron s dlouhou výdrží, který bude určen pro průzkumné či zpravodajské účely. Vybaven má být dvěma motory, aby mohl bezpečně létat nad hustě osídlenými oblastmi bez obav ze zřícení.

Společnost GE Aviation Czech sídlí v České republice, vlastní ji ale americká společnost GE Aviation. Podle Fajnora evropské předpisy vyžadují, aby společnosti zapojené do projektů EU nebyly pod kontrolou třetích zemí. „Výjimka je umožněna za předpokladu, že stát, ve kterém je podnik usazen, poskytne komisi záruky, že účastí v projektu nebudou dotčeny bezpečnostní zájmy EU,“ poznamenal.

Firma GE Aviation Czech proto požádala českou vládu o poskytnutí takové záruky. „Jde o první případ řešení záruky v ČR, protože česká legislativa neupravuje postup a pravomoci státní správy v předmětné věci,“ podotkl Fajnor. Společnost podle něj ale splňuje kritéria pro udělení výjimky. „Z hlediska resortu obrany je vyjednaný postup kontroly zapojení GE Aviation Czech do projektu EU dostatečný a plně funkční,“ dodal.

Návrh vládě předložili ministr obrany Lubomír Metnar společně s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (oba za ANO).

 

Zdroj :  ĆTK