DPP

Náklady na obnovu informačních systémů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) po květnovém hackerském útoku a zvýšení zabezpečení se pohybují kolem 30 milionů Kč. Mohou ještě vzrůst o právní služby během vyšetřování útoku. Na tiskové konferenci to řekl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Mátl chystá personální změny ve vedení úseků IT a bezpečnosti a vyvodí odpovědnost i u konkrétních pracovníků. Týmy IT a bezpečnosti chce kvůli možným dalším hrozbám posílit.

ŘSD podle Mátla napadl sofistikovaný vyděračský program, který se zatím jinde ve světě neobjevil. Vyřadil z provozu zhruba 1000 serverů ŘSD a všechny aplikace. Podnik je musel postupně obnovovat ze záloh. „Výkupné se neplatilo. Hledáme dál způsob, jak se k některým zašifrovaným datům dostat,“ dodal ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle něj následovaly ještě další pokusy o napadení systémů ŘSD, které ale nebyly úspěšné.

Podnik v první fázi obnovil kritické aplikace, jako jsou účetní, zakázkové a personální systémy, další systémy pak zhruba do 30 dnů od útoku. Do konce příštího týdne by měl být obnoven i web Národního dopravního informačního centra Dopravniinfo.cz, které upozorňuje na aktuální komplikace na dálniční a silniční síti. „Ještě budeme pracovat na zprovoznění některých dílčích aplikaci. Během srpna nebo září by ŘSD mělo plně fungovat tak jako před útokem,“ dodal Mátl.

Podle Kupky šlo o jasný kriminální akt. Riziko útoků se zvýšilo po invazi Ruska na Ukrajinu a v současnosti nelze garantovat, že již na dopravní systémy nikdo nezaútočí.

Mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost Alena Minxová ČTK řekla, že pravděpodobného pachatele útoků nelze kvůli pokračujícímu vyšetřování zveřejnit. Podle Mátla se útočník do systémů ŘSD dostal přes třetí stranu, která je rovněž v šetření.

V souvislosti s útokem ministerstvo zavedlo bezpečnostní opatření ve všech organizacích, které mu podléhají. Mezi ně patří vypracování plánu postupu po případném napadení, kontrola zálohování dat, revize politiky přístupových práv a zavedení dvoustupňového ověřování u důležitých systémů a skenování IP adres kvůli odhalení případných dalších pokusů o útok.

K zajištění větší bezpečnosti ŘSD má pomoci i jeho přeměna z příspěvkové organizace na státní podnik od začátku roku 2024, kterou ve středu schválila vláda. Nová forma podniku umožní mimo jiné lépe zaplatit IT odborníky. Současné ŘSD ČR vzniklo z Ředitelství dálnic Praha založeného v roce 1967. Na starost má dálnice a silnice I. třídy, zabezpečení správy, údržby a opravy a také jejich výstavbu a modernizaci.

Zdroj : ŘSD