Letecké motory řady Mikron, které od 30. let minulého století vyráběla v Československu firma Walter, se dočkaly nové verze. Nese název Mikron III D a na jejím vývoji se podíleli odborníci z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Motory vyrábí luhačovická firma PARMA – TECHNIK a kvůli tradiční konstrukci jsou na rozdíl od konkurenčních motorů vhodné i do replik historických lehkých letounů. Dokončení vývoje oznámila Technologická agentura (TA ČR), která projekt podpořila částkou 3,8 milionu korun.

Oproti předchozí verzi má nově vyvinutý motor vylepšený rozvodový mechanismus a další součástky, které optimalizují spalování při nižší hlučnosti. Dostal také nové komponenty chladicího a výfukového systému. „Díky novým konstrukčním řešením jsme snížili nároky na provozní obsluhu a údržbu i provozní a výrobní náklady. Při stávající malé ziskovosti a současně obecném tlaku na cenu výrobků je snížení těchto nákladů velice významné a výrazně posílí naši konkurenceschopnost,“ řekl jednatel firmy Eduard Parma.

Největší konkurenční výhodou Mikronu III D je to, že zachovává nižší otáčky při vysoké účinnosti. Ostatní podobné motory, které dosahují srovnatelného výkonu, jsou většinou vysokoobrátkové. Aby jejich výrobci sladili počet otáček s tím, kolik unese vrtule, musí použít reduktory, výsledkem je ale rušivý zvuk, který v replikách historických strojů působí nevěrohodně.

Mikron III D je čtyřválec s klasickým řadovým uspořádáním. Motor je invertní, s hřídelí v horní části nad válci. Podle zprávy Technologické agentury vyrábí v celém světě podobné motory několik firem, ale žádná nemají stejné uspořádání. Většinou jsou to čtyřválcové ležaté motory, které se do historických letadel bez úprav nevejdou. „Pokud chce stavitel letadla dodržet maximální podobnost s originálem, což je u replik zásadní požadavek, optimálním řešením je použití motoru s klasickým uspořádáním,“ uvedl Pavel Novotný z VUT Brno.

Firma Parma-Technik převzala výrobu motorů Mikron v roce 1999. Podle ředitele TA ČR Martina Bunčeka se historie těchto českých leteckých motorů začala psát v roce 1935. V současnosti je Parma-Technik jediným světovým výrobcem tohoto typu motoru na světě. Česko díky tomu patří mezi sedm zemí, ve kterých se vyvíjejí letecké motory, uvedla TA ČR.

Zdroj: ČTK

DPP