[quote]Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani zrušil plánované hlasování o nových pravidlech pro vysílání pracovníků v mezinárodní silniční dopravě. K takzvanému silničnímu balíčku, který je klíčový pro české dopravce a který rozděluje členské země EU, totiž přišlo kolem 1600 pozměňovacích návrhů. Tajanimu takový krok umožňuje jednací řád.[/quote]

Jádrem sporu je především otázka, zda i pro řidiče mezinárodní nákladní dopravy má platit princip stejného platu za stejnou práci na stejném místě. Mobilní povaha práce řidičů se totiž liší od ostatních profesí, protože tito lidé za den často projedou i několik států. Unijní směrnice o vyslaných pracovnících, kterou členské země schválily předloni, ale počítá s tím, že na vyslané pracovníky se budou vztahovat stejná pravidla o odměňování, která platí v hostitelské zemi.

Kamionovou dopravu má proto řešit zvláštní úprava, kterou si kvůli svým dopravcům přálo nejen Česko a další země střední a východní EU, ale také Portugalsko, Španělsko nebo Finsko. Jejím cílem je také nastolit pořádek v současné zmatené situaci, kdy členské země, například Německo, zavádějí vlastní protekcionistická opatření.

Dopravní výbor EP už v lednu odmítl kompromisní znění nové úpravy vyvažující zájmy starých a nových zemí EU, na kterém se dohodli zástupci unijních institucí a členských států.

„Ve chvíli, kdy by do konce mandátu tohoto Evropského parlamentu nebyla žádná dohoda, tak by se prodloužila doba, po kterou bude panovat zmatek a právní nejistota v mezinárodní silniční dopravě. Každá země by tak mohla přijít se svou vlastní protekcionistickou úpravou,“ řekla dnes českým novinářům europoslankyně Martina Dlabajová, která se tématem dlouhodobě zabývá. Volby do Evropského parlamentu se konají v květnu.

 

Zdroj : ČTK