[quote]Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) letos začne s instalací zabezpečovacího systému ETCS na dalších pěti tratích. Náklady by se měly vyšplhat na 2,47 miliardy korun. Systém je v současnosti připraven v úseku Kolín – Břeclav, dopravci ho však zatím nevyužívají, informovala dnes ČTK správa železnic. Systém ETCS umožňuje kontrolovat jízdu vlaků, v případě nutnosti může vlak zastavit.[/quote]
Zabezpečovací systém by měl předcházet řadě incidentů, jejichž počet v uplynulých týdnech prudce vzrostl. Za první dva měsíce letošního roku jich drážní inspektoři řešili 220, meziročně o čtvrtinu více.
Práce na zavádění ETCS už začaly v úseku Petrovice u Karviné – Ostrava – Přerov – Břeclav, dokončeny by měly být koncem letošního roku. V létě by měla začít instalace také na tratích Přerov – Česká Třebová a Praha Uhříněves – Votice, kde by měly práce trvat zhruba rok, a také v úseku Kralupy nad Vltavou – Praha – Kolín. Tam ovšem bude ETCS připraveno až v roce 2023. Nejnákladnějším úsekem bude trať mezi Plzní a Chebem, kde by práce za více než 1,03 miliardy korun měly začít letos v říjnu a dokončeny budou v roce 2021. Na této trati správa železnic počítá s výstavbou staničního zařízení v Chebu pro možnost zapojení ETCS na úsek Cheb – Františkovy Lázně.
Jako první byl systém dokončen v části koridoru Kolín – Česká Třebová – Brno – Břeclav – státní hranice Rakousko/Slovensko. Na konci loňského roku byl podle SŽDC připraven pro ověřovací provoz, který už je otevřen pro komerční dopravu. Žádný z dopravců ale podle SŽDC zatím o zapojení do testování systému nepožádal, což spuštění ostrého provozu brzdí. „Bez prokázání korektní součinnosti by mohlo docházet k různým provozním omezením, například k nepožadovanému zastavování vlaků pod dohledem ETCS. Přitom na základě výsledků testů kompatibility by mohly být příčiny zjištěny a odstraněny,“ uvedl generální ředitel správy Jiří Svoboda.
SŽDC chce pro další zavádění zabezpečovacího systému připravit detailní plán. Organizace si od něj slibuje zásadní zlepšení bezpečnosti na železnici, protože systém by měl nahradit současný národní liniový zabezpečovač LS, který je podle správy v dnešní době už překonaný. K zavádění ETCS se navíc Česká republika zavázala u EU. Jeho zavádění tak má nyní zpoždění.
Systém kontroluje pohyb a polohu vlaků. Umožňuje například zastavit vlak při nedovoleném projetí návěstidla, dohlíží také na dodržování nejvyšší dovolené rychlosti v daném úseku a nejvyšší dovolené rychlosti vlaku. Při jejím překročení zabezpečovač zasáhne do řízení vozidla.
Zdroj : ČTK