Události kolem výběru nového provozovatele systému elektronického mýtného v ČR (mýtné na dálnicích budou za 10,75 miliardy Kč vybírat firmy CzechToll a SkyToll):

2013:

Prosinec – Ministerstvo dopravy (MD) vlády Jiřího Rusnoka v demisi oznámilo záměr vypsat výběrové řízení na projektového manažera pro přípravu tendru na výběr mýtného po roce 2016. Řízení, s jehož vypsáním nesouhlasili představitelé chystané koaliční vlády ČSSD, ANO a lidovců, nakonec vypsáno nebylo.

2014:

9. června – MD pod vedením Antonína Prachaře vypsalo tendr na projektového manažera soutěže. Tendr, do kterého se přihlásila šestice firem, ale provázely pochybnosti o regulérnosti.

30. října – MD vyhlásilo vítěze tendru – firmu Arthur D. Little s cenou 23,5 milionu korun. V listopadu MD uznalo jednu z námitek a výběrová komise se měla znovu zabývat nabídkami.

17. prosince – Nový ministr dopravy Dan Ťok soutěž na projektového manažera pro mýtný systém zrušil.

2015:

4. ledna – Ťok v České televizi řekl, že pokud se do konce roku 2016 nepodaří v tendru najít nového provozovatele mýtného systému, vrátí se MD k dálničním známkám pro kamiony.

17. března – MD, které se ocitlo v časové tísni, oznámilo, že bude v případě prodloužení smlouvy s Kapschem požadovat výraznou slevu. Společnost se ohradila s tím, že jde o formu nátlaku.

15. dubna – Vláda schválila po odkladech harmonogram přípravy soutěže. MD mělo parametry předložit do 31. července.

12. srpna – Ťok oznámil, že MD opět vypíše výběrové řízení na mýtného manažera. Experti ČSSD a lidovců se už předtím smířili s Ťokovým záměrem vypsat pro období po roce 2016 tendr pouze na provoz současné infrastruktury s mýtnými branami.

26. srpna – Vláda schválila koncepci k tendru. Prostřednictvím bran se bude vybírat do konce roku 2019, pro dalších deset let bude soutěž technologicky otevřená.

6. října – Ťok oznámil, že s přípravou tendru pomůže firma Deloitte. Zakázku MD kvůli nedostatku času zadalo bez výběrového řízení.

22. prosince – MD připustilo, že vybrat provozovatele v řádném řízení už nelze do vypršení smlouvy s Kapschem (2016) stihnout.

2016:

7. ledna – ÚOHS zrušil zakázku MD na poradenství při výběru provozovatele. V dubnu ÚOHS rozhodnutí potvrdil.

24. ledna – Výběrčí mýta na Slovensku, společnost SkyToll, nabídla Ťokovi, že od roku 2017 převezme správu mýta v ČR.

1. února – O provoz mýta v ČR projevil zájem satelitní výběrčí mýta z Maďarska, National Toll Payment Services PLC.

9. března – Vláda schválila krizovou variantu výběru mýta po konci roku 2016. MD zahájilo 11. března výběr správce mýta.

3. května – Z dvojice posudků MD vyplynulo, že spravovat mýtné brány od začátku 2017 může z technických důvodů jen Kapsch.

9. května – MD vypsalo soutěž na poradce k tendru na provoz mýta po roce 2019 za odhadovaných 70 milionů korun. Přihlásilo se pět firem, všechny chtěly pod 40 milionů korun.

11. července – Vláda schválila prodloužení smlouvy s Kapschem.

28. srpna – MD uzavřelo dodatek ke smlouvě s Kapschem o pokračování správy mýtného na maximálně tři roky za 5,27 mld. Kč.

29. srpna – MD oznámilo, že jako projektového manažera pro přípravu soutěže vybralo společnost Deloitte Advisory.

23. září – Společnost SkyToll se obrátila na ÚOHS kvůli prodloužení smlouvy mezi státem a firmou Kapsch.

25. října – MD dostalo od ÚOHS za prodloužení smlouvy s Kapschem pokutu milion korun.

31. října – SkyToll oznámil, že poslal stížnost k Evropské komisi na prodloužení smlouvy s Kapschem.

18. listopadu – ÚOHS zamítl stížnost SkyToll na tříleté prodloužení smlouvy s Kapschem. Firma požadovala zákaz plnění smlouvy.

2017:

6. března – ÚOHS zamítl rozklad společnosti SkyToll, firma Kapsch tak může plnit smlouvu s MD na další provoz mýtného systému. Firma SkyToll podala v květnu proti rozhodnutí ÚOHS žalobu.

15. června – MD vypsalo tendr na nového správce mýtného systému. Během deseti let plánuje za jeho provoz utratit 29 miliard korun. Tendr následně kritizovala mimo jiné Hospodářská komora.

21. června – Firma Kapsch oznámila, že chce státu prodat svůj mýtný byznys v Česku. Po vyhlášení tendru tento návrh prezentovala jako řešení pro případ, že by soutěž na nového provozovatele nevyšla.

25. srpna – Účast ve výběrovém řízení na správu mýta po roce 2019 potvrdili německá T-Systems International a maďarský výběrčí mýta, společnost National Toll Payment Services. Ta nabídku podala s partnerskou i-Cell Mobilsoft a tuzemskou Eltodo.

24. listopadu – ÚOHS vydal předběžné opatření v tendru; MD zatím nesmí s vítězem výběrového řízení podepsat smlouvu. Firma Kapsch již už dříve upozornila, že uchazeči nedostali stejné podklady.

2018:

7. února – ÚOHS zahájil na podnět firmy Kapsch již třetí správní řízení s MD; firma zpochybňuje neutralitu výběrového řízení.

6. března – ÚOHS zamítl rozklad MD na zrušení předběžného opatření, kterým ÚOHS zakázal resortu podepsat smlouvu s případným vítězem tendru.

8. března – Do tendru na provoz mýtného systému po roce 2019 se přihlásili všichni čtyři zájemci, kteří dopředu zájem avizovali (Kapsch, SkyToll, National Toll Payment Services a T-Systems).

19. března – Ministr dopravy Dan Ťok vyzval vedení firmy Kapsch k jednání o úsporách v provozování stávajícího systému elektronického mýta. Za rok a půl do ukončení stávajícího kontraktu s firmou by mohl stát ušetřit 750 milionů Kč. Kapsch poslal v reakci Ťokovi začátkem dubna předžalobní výzvu s požadavkem, aby se zdržel dalšího poškozování dobrého jména společnosti. Firma označila výroky ministra z poslední doby směrem k ní za manipulativní a lživé a žádá omluvu.

9. dubna – Kapsch a National Toll Payment Services vyzvaly ministerstvo dopravy k dialogu ohledně podaných nabídek. Kapsch dodal, že je připraven svou nabídku upravit tak, aby lépe vyhovovala požadavkům ministerstva a byla ekonomicky výhodnější.

11. dubna – Vítězem tendru na provoz mýtného systému od roku 2020 bude konsorcium společností SkyToll a CzechToll. Podaly nejvýhodnější nabídku, uvedl ministr dopravy Dan Ťok. Dosavadní výběrčí českého mýta, společnost Kapsch, ve výběrovém řízení neuspěla.

Zdroj: ČTK