[quote]V Holešově na Kroměřížsku v sobotu odhalí pamětní desku věnovanou šesti bývalým příslušníkům československých jednotek Britského královského letectva (RAF). V jeho službách se za druhé světové války zapojili do zahraničního protinacistického odboje. Ve všech případech jde o rodáky z Holešova, případně někdejší obyvatele města. Novinářům to dnes řekl Jan Dúbravčík, předseda Vlastivědného kroužku Holešov, který vznik desky inicioval[/quote].

Slavnostní odhalení desky na budově 1. Základní školy ve Smetanových sadech je naplánováno na 14:00. Místo ani datum nebyly zvoleny náhodně. Pět ze šesti odbojářů právě tuto školu v minulosti navštěvovalo, na 11. listopadu navíc připadají světové oslavy Dne válečných veteránů. Na pamětní desce se objeví jména Karla Valáška, Karla Bednaříka, Jana Heina, Roberta Ossendorfa (Osenského), Josefa Hrůzy a Jaroslava Chmelíka.

„Všichni využili možnost se zapojit do protinacistického odboje v rámci Britského královského letectva. Tři z nich byli stíhači. Je zajímavé, že dva z nich byli v jeden den a v jednom prostoru sestřeleni, v podstatě současně. Byli to Robert Osenský a Karel Valášek, kteří ve svých spitfirech museli nouzově přistát,“ uvedl Dúbravčík.

Všech šest odbojářů druhou světovou válku přežilo a po jejím skončení se jim podařilo vrátit se do vlasti.

Odhalení pamětní desky se kromě zástupců města zúčastní také rodinní příslušníci letců, veteráni druhé světové války včetně brigádního generála Emila Bočka, představitelé armády a České obce legionářské.

„Přijedou i zástupci klubů vojenské historie v dobových uniformách. Budou prezentovat výstroj a výzbroj vojsk za druhé světové války. Nízko nad Holešovem proletí i letouny JAS-39 Gripen ze základy v Čáslavi,“ uvedl historik a památkář holešovské radnice Karel Bartošek.

Vlastivědný kroužek navíc aktuálně dokončuje zpracování životopisů všech příslušníků RAF z Holešova. V nejbližších dnech by se měly objevit na oficiálním webu města.

Zdroj: ČTK