[quote]Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) dnes zhoršilo výhled čistého zisku leteckých společností na letošní rok na 25,9 miliardy dolarů (596,5 miliardy Kč). Ještě v červnu organizace počítala se ziskem 28 miliard dolarů. Zhoršení IATA zdůvodňuje zejména dopady obchodních válek ve světě. Loni aerolinky vytvořily čistý zisk 27,3 miliardy dolarů.[/quote]

Sdružení ale očekává, že před prezidentskými volbami v USA, které jsou plánovány na konec příštího roku, se situace zlepší a letecké společnosti budou schopny zisk opět zvýšit. IATA ho nyní odhaduje na 29,3 miliardy dolarů.

„Obchodní války nemají vítěze,“ konstatoval generální ředitel sdružení IATA Alexandre de Juniac na výročním brífinku pro média. Zpomalení tempa hospodářského růstu, brexit, sociální nepokoje a další faktory v letošním roce podle něj leteckým společnostem vytvořily náročnější obchodní prostředí, než se očekávalo.

Nejvíce to pocítila letecká přeprava nákladů, kde pokles poptávky o 3,3 procenta vedl k největšímu meziročnímu snížení výnosů od finanční krize v roce 2009, a to o osm procent. Letecká přeprava nákladů je považována za důležitý ukazatel světového obchodu a ekonomické situace.

Světový obchod podle IATA letos téměř stagnoval – sdružení prognózuje jeho růst za letošek na 0,9 procenta. V červnu přitom sdružení očekávalo růst o 2,5 procenta a před rokem dokonce o 4,1 procenta.

Na příští rok IATA očekává růst světového obchodu o 3,3 procenta. Předpokládá, že tlak vyvolaný volbami v USA přispěje ke snížení obchodního napětí.

IATA podle svých internetových stránek sdružuje asi 290 leteckých společností, které se na celosvětové letecké přepravě podílejí přibližně z 82 procent. Mezi členy sdružení patří i České aerolinie.

Zdroj : ČTK