Nejbezpečnější silnice mezi krajskými městy měla v prvním pololetí letošního roku Ostrava. Vyplývá to z žebříčku Indexu bezpečnosti zpracovaného Generali Českou pojišťovnou, která o tom informovala ČTK. Pojišťovna monitoruje 13 krajských a 59 okresních měst od roku 2004. Na základě údajů z policejních statistik o počtech nehod s vážným či smrtelným zraněním sestavuje jejich žebříček bezpečnosti.

 

Ostrava si tak z loňského desátého místa výrazně polepšila. Na druhém místě se s podobně velkým zlepšením umístilo Ústí nad Labem, třetí byl Liberec, který se v posledních letech z hlediska bezpečnosti silnic řadí mezi nejúspěšnější města.

 

Největší zlepšení zaznamenala právě Ostrava, která loni skončila na 10. místě. Dalším skokanem je Ústí nad Labem, které se vyhouplo z loňského 9. na 2. místo. Největší propad zaznamenal Zlín, a to z loňského 5. místa na předposlední 12. pozici.

 

Mezi okresními městy zaznamenal ve srovnání s minulým rokem největší zlepšení Český Krumlov, který se z 57. místa za rok 2019 vyhoupl až mezi ty nejlepší. Velké zlepšení zaznamenaly i Žďár nad Sázavou (loni 54. místo, nyní první), Pelhřimov (loni 53. místo, nyní první) a Jičín (loni 52.místo, nyní první).

 

Ztráty na životech při nehodách byly ve čtyřech okresních městech, a to v Mladé Boleslavi (dvě), Kladně, Frýdku-Místku a Teplicích (po jedné). Výrazné zhoršení nastalo v Prachaticích, kde se loni jezdilo bez smrtelných a vážných nehod, v letošním prvním pololetí však popadly až téměř na dno tabulky.

 

Nejvíce vážných nehod se i v letošním prvním pololetí tradičně stalo v největších krajských městech, v Praze a Brně. V Praze bylo na silnicích usmrceno 11 osob a 70 těžce zraněno. V Brně šlo o osm obětí dopravních nehod a 27 těžce zraněných. Přepočet na počet obyvatel tak řadí Prahu na sedmé a Brno na jedenácté místo. Bez smrtelných nehod se jezdilo v Ostravě, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, Pardubicích, Zlíně a v Karlových Varech.
Pořadí krajských měst podle Indexu bezpečnosti silničního provozu za první pololetí 2020:
Pořadí 1.pololetí 2020    Krajské město       Pořadí 2019
1. Ostrava                        10.
2. Ústí nad Labem                          9.
3. Liberec                          2.
4. Hradec Králové                          6.
5. Pardubice                          8.
6. Olomouc                          1.
7. Karlovy Vary                          4.
8. Praha                          3.
9. Jihlava                          7.
10. České Budějovice                        13.
11. Brno                        12.
12. Zlín                          5.
13. Plzeň                        11.

zdroj: Generali Česká pojišťovna