Průměrná cena povinného ručení v prosinci činila 6463 korun, což byl proti listopadu nárůst o 64 korun. Za tuto částku bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, což je typický vůz, kterým jezdí české domácnosti. V porovnání s předchozími lety se hodnota drží stále nízko. V prosinci 2020 byla vyšší o 239 korun, v roce 2019 o 1204 Kč.

„Prosincová hodnota POVIndexu je o bezmála 300 korun nižší než průměrná hodnota za celou dobu jeho sledování, což je 6755 korun. V roce 2022 se zdražuje na všech úrovních, a tak lze předpokládat, že půjdou nahoru i ceny povinného ručení. Průměrná hodnota POVIndexu za celý rok 2021 je o 150 Kč nižší než v roce 2020, což potvrzuje, že prostor ke zdražení tu určitě je,“ uvedl analytik neživotního pojištění Broker Consulting Jiří Váchal.

„Pandemická situace zapříčinila, že lidé méně jezdili auty a tím pádem méně bourali. Proto jsme v posledních měsících mohli vidět mírný pokles průměrné ceny povinného ručení,“ řekl ČTK analytik společnosi 4fin David Krůta. S návratem k normálnímu životu a přihlédnutím k inflaci bude podle něj cena povinného ručení následovat prosincový trend a stoupat.

POVIndex průměruje cenu za celou republiku, v jednotlivých regionech se pak průměrná výše liší. Řidiči v Praze zaplatili v prosinci za povinné ručení s roční platností průměrně 7188 korun, což je o 107 korun více než před měsícem. Ve městech podobné velikosti jako Benešov pak roční pojistné v prosinci činilo 5738 korun, v listopadu bylo o 38 korun levnější.

Ceny povinného ručení byly vyšší v prvním čtvrtletí loňského roku. ‚Nejlevnějším‘ měsícem roku byl duben, kdy hodnota indexu klesla na 6329 korun. Naopak nejvyšší hodnota byla v únoru, a sice 6682 korun. Průměrná hodnota indexu za celý rok 2021 byla 6485 korun.

Při porovnání hodnot v jednotlivých měsících podle lokalit vyšlo pražské řidiče povinné ručení nejdráže v únoru, a to na 7392 korun. Nejlevnější byl i v Praze duben, kdy povinné ručení vyšlo o 383 korun méně. Průměrná cena povinného ručení byla v Praze za celý loňský rok 7171 korun. V případě menšího města byla situace podobná. Nejvíce, 5992 korun, zaplatili řidiči v lednu. Duben se i v tomto případě stal ‚nejlevnějším‘ měsícem, kdy povinné ručení vyšlo řidiče na 5649 Kč. Průměr za celý rok činil v případě malého města 5791 korun, což bylo o 1308 Kč méně, než vykazovalo hlavní město.

Broker Consulting POVIndex je počítán odlišnou metodikou, než používá Česká kancelář pojistitelů. Broker Consulting POVIndex byl poprvé spuštěn v srpnu 2019. Od svého počátku sleduje vývoj nákladů na povinné ručení pro řidiče bez historie, ať už jde o nového řidiče, nebo o řidiče, který donedávna užíval služební vozidlo.

Povinné ručení poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií.

Zdroj : ČTK