Nový web Česko bez bariér o odstraňování překážek ve veřejném prostoru spustil Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Na stránkách zájemci najdou návod k podávání žádostí o peníze, upozornění na nejčastější chyby v projektech i informace o vzorových úpravách. Web představili dnes na tiskové konferenci ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a generální ředitel SFDI Zbyněk Hořelica. Podle něj fond na úpravu chodníků, cyklostezek a křížení cest poskytl dosud téměř 13 miliard korun.

„Nezbytně nutné je začít od samých projektů. Web má být pro ně významnou pomůckou, aby se vyvarovaly chyb. Chceme na úspěšných projektech ukázat, jak to může a má vypadat,“ uvedl ministr dopravy.

Projekty se týkají odstraňování překážek pro lidi s omezenou pohyblivostí, tedy třeba postižené, seniory, či rodiče s kočárky. Na webu jsou příklady konkrétních úprav s využitím moderních i přírodních materiálů či historické dlažby s ohledem na památkovou ochranu i citlivé architektonické řešení, popsal ministr dopravy. Informace mohou využít kraje, radnice i organizace.

SFDI poskytl od roku 2000 do konce loňska na odstranění překážek víc než 12,6 miliardy korun, a to na 3440 akcí. Z celkové sumy vydal přes 7,3 miliardy na budování bezbariérových chodníků, přes 3,7 miliardy na cyklostezky a přes 1,6 miliardy na mimoúrovňové křížení komunikací, upřesnil Hořelica. Peníze se využily na výstavbu a rekonstrukci míst pro přecházení, přechodů pro chodce, podchodů, lávek, zastávek či semaforů.

Odstraňovat bariéry se snaží podle svého šéfa Jiřího Svobody i Správa železnic (SŽ). Vedle stavebních úprav začala i s asistencí postiženým. Mohou tak mít třeba doprovod na konkrétní spoj. Před nedávnem SŽ uzavřela smlouvu na dodávku zdvihacích plošin. „Převezmeme postupně tedy i činnost, kterou realizují dopravci. Budeme pomáhat s nakládkou i elektrických vozíků. To doteď nešlo kvůli technickým záležitostem,“ řekl na tiskové konferenci dnes Svoboda.

Na odstraňování překážek správa spolupracuje s Národní radou osob se zdravotním postižením (NRZP). „Domlouváme se na tom, která nádraží je potřeba upravit, aby byla bezbariérová. Spolupráce se daří,“ zhodnotil šéf rady Krása. Věří, že se budou překážky dál odbourávat.

Zdroj : ČTK