[quote]Iniciativa Auto*Mat sbírá podpisy pod druhou petici proti zákazu kol v centru Prahy. Objízdné trasy, kterými by měli cyklisté projíždět místo pěších zón, jsou podle iniciativy z hlediska bezpečnosti rizikovější. Zároveň iniciativa považuje omezení za neodůvodněné kvůli nízkému počtu srážek cyklistů s chodci na centrálních pěších zónách. ČTK o tom informovala Anna Kociánová z iniciativy.[/quote]

Praha 1 na konci loňského roku představila podobu omezení jízd cyklistů, která by měla platit od 1. dubna denně od 10:00 do 17:00 hodin. Omezení se má týkat hlavně oblasti kolem spodní části Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstského náměstí.

,,Návrh Prahy 1 podle spolku Auto*Mat nedává smysl – znevýhodní cyklisty a výrazně zhorší jejich bezpečnost. Navržené objízdné trasy totiž představují jedny z nejnebezpečnějších úseků ve městě,“ píše Auto*Mat s odkazem analýzu, kterou si nechal zpracovat pražský magistrát.

Například ulici Na Příkopě bude nutné objet Jindřišskou a Panskou směrem na Ovocný trh. Směrem na západ zase objížďka povede Vodičkovou a Lazarskou na Národní třídu.

V textu petice, kterou chtějí zástupci iniciativy donést na únorové zastupitelstvo hlavního města, požadují, aby radní pro dopravu začal jednat s ministerstvem dopravy ohledně výkladu legislativy. Prvotním impulsem k zákazu kol totiž byly elektrické koloběžky, které nahradily vozítka segway, jež magistrát v historickém centru zakázal. Kvůli formulaci zákona však do zákazu mají spadnout i kola. Podle dřívějšího stanoviska ministerstva dopravy je však možné elektrické koloběžky zakázat bez nutnosti omezení běžných kol.

Podle iniciativy omezení sníží atraktivitu ekologické dopravy. Zároveň bude mít negativní dopad na kurýry, kteří využívají k doručování zásilek kola. Omezení na pěších zónách se podle Auto*Matu dotkne celoměstských cyklistických tras. Své připomínky iniciativa doručila radnici Prahy 1. Vznášet námitky proti opatření mohli lidé do 27. ledna.

První petici projednali zastupitelé koncem loňského listopadu, neodhlasovali však žádné usnesení, protože věc je podle nich v kompetenci místního úřadu v Praze 1. Část zastupitelů tehdy tvrdila, že město by mělo se záměrem vyslovit nesouhlas, protože je v rozporu se strategickými plány Prahy. Proti zákazu se ohradila i radnice Prahy 7.

Opatření má na starosti dopravní úřad pro Prahu 1, který v minulosti pro pěší zóny v centru města vydal výjimku, umožňující pohyb cyklistů. Podle vedení Prahy 1 je nyní třeba výjimku zrušit, protože se v oblasti začaly pohybovat motorové koloběžky, které ohrožují chodce. Nebezpečí podle radnice znamenají i běžní cyklisté.

Zdroj: ČTK

DPP