DPP

[quote]V Česku loni přibylo 236.000 vozidel se sjednaným povinným pojištěním odpovědnosti z provozu vozidla. Celkem tak má takzvané povinné ručení 7,833 milionu vozidel, vyplývá z dat České kanceláře pojistitelů. Nepojištěných vozidel je podle jejích odhadů zhruba 130.000. Registrovaných vozidel bylo podle statistiky Centrálního registru vozidel přes 8,7 milionu, včetně dlouhodobě nepoužívaných.[/quote]

,,Díky příznivému ekonomickému vývoji počet vozidel v Česku stále stabilně roste. Aktuálně meziroční nárůst vozidel se sjednaným povinným ručením dosahuje 3,1 procenta,“ uvedl hlavní pojistný matematik ČKP Petr Jedlička.

Největší růst počtu smluv loni zaznamenaly pojišťovny Direct (72.000), UNIQA (65.000) a AIlianz (57.000). Jedinou pojišťovnou, která měla úbytek smluv, je Hasičská vzájemná pojišťovna. Ta vykázala o 4000 smluv meziročně méně.

Povinné ručení je pro pojišťovny vesměs ztrátové. Průměrná cena povinného ručení se loni meziročně snížila o 0,6 procenta na 2764 Kč. Stagnace sazeb podle Jedličky nekoresponduje s vývojem způsobených škod. Náklady na pojistná plnění rostou, což při stagnaci pojistného není dlouhodobě udržitelné. Průměrná škoda roste a loni překročila 40.000 Kč. Zvyšuje se také počet škod včetně těch se zdravotními nároky.

ČKP hradí prostřednictvím garančního fondu, kam přispívají pojišťovny z vybraného pojistného na povinném ručení, částky, které se jí nepodaří získat od nepojištěných viníků nehod. Od 1. ledna 2018 se opět zavedl příspěvek nepojištěných, a tedy i financování nepojištěných škod nepojištěnými motoristy.

Povinné ručení poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby takzvaně segmentuje, tedy stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií. V budoucnu půjde i o frekvenci a rozsah přestupků či vybavenost asistenčními systémy.

Zdroj: ČTK