Írán včera zabavil v mezinárodních vodách v Perském zálivu obchodní loď. S odkazem na americké námořnictvo to píše agentura Reuters. To sice situaci monitorovalo, ale nezasáhlo. Je možné, že zabavené plavidlo bylo zapojené do pašeráckých aktivit.

Americké námořnictvo uvedlo, že do oblasti vyslalo své prostředky a vzhledem k okolnostem se rozhodlo nezasáhnout. Podle prohlášení bylo plavidlo, které „silou zabavily“ íránské revoluční gardy, „pravděpodobně zapojeno do aktivit pašeráků“.

Britská společnost Ambrey uvedla, že zaznamenala pokus o zabavení malého tankeru plujícího pod vlajkou Tanzanie. „Írán opakovaně zastavuje malé tankery, které podezřívá z překupnictví ropy,“ uvedla společnost.

Americké bezpečnostní složky uvedly, že situaci v Perském zálivu, který je významnou přepravní tepnou pro ropu, dále monitorují a jsou připraveny zasáhnout při porušení mezinárodního práva. Ve středu námořnictvo USA uvedlo, že zmařilo pokus zabavit dva tankery íránskými plavidly. Teherán dnes sdělil, že jeden z tankerů se pokusil zabavit na základě rozhodnutí soudu. Jednalo se o přepravní loď Richmond Voyager, která sloužila americké ropné společnosti Chevron. Podle Teheránu se tanker srazil s jedním íránským plavidlem.

Podle amerického námořnictva Írán od roku 2021 zaútočil či zabavil zhruba dvacítku mezinárodních přepravních lodí v Perském zálivu a v Hormuzském průlivu.