Invoitix

[quote]Letiště v italských městech Řím, Benátky a Bologna a na francouzské Riviéře vytvoří společnost, která zbuduje a bude spravovat infrastrukturu pro moderní létající taxíky. S odvoláním na jejich společné prohlášení o tom informovala agentura Reuters. Takzvané vertiporty budou sloužit ke startu a přistání elektrických strojů s vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL). V Římě, Benátkách a v Nice mají vertiporty zahájit provoz do roku 2024, oznámili účastníci projektu. Jeho finanční pozadí neupřesnili.[/quote]

Společnosti Atlantia Aeroporti di Roma, Aeroporto di Venezia, Aeroporto Guglielmo Marconi di Bologna a francouzské Aéroports de la Côte d’Azur uvedly, že jejich společnost Urban Blue bude otevřena dalším průmyslovým, technologickým a finančním partnerům pro postupné rozšíření projektu v Itálii, Francii i jinde.

Společnost Urban Blue bude rovněž spolupracovat s německým start-upem Volocopter, který vyvíjí moderní létající taxíky. Finančně ji zaštítí mimo jiné investiční fond EDF Invest, akcionář Aéroports de la Côte d’Azur.

„Řím by mohl být mezi prvními evropskými městy, která aktivují tento typ spojení,“ řekl k harmonogramu Urban Blue Marco Troncone, šéf podniku Aeroporti di Roma, který je divizí skupiny Atlantia.

Dnes na římském letišti Fiumicino předvede německá firma Volocopter svůj stroj eVTOL. Italská metropole je třetím nejvhodnějším městem v oblasti městské letecké mobility (Urban Air Mobility, UAM), uvedla agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA).

Konceptem UAM, tedy vývojem prostředků, jež budou bezpilotně přepravovat pasažéry i náklad, například zdravotnický materiál, se zabývá víc než půltucet evropských firem. Prvních moderních létajících taxíků by se Evropa mohla dočkat v roce 2024, konstatoval letos v květnu šéf EASA Patrick Ky.

Síť základen pro létající taxíky a bezpilotní letouny přepravující zboží plánují v 65 městech po celém světě zbudovat britský start-up Urban-Air Port a společnost Hyundai Motor.

Základny se mají nacházet v Británii, Spojených státech, Francii, Německu, Skandinávii, Austrálii, Jižní Koreji a v jihovýchodní Asii, uvedly firmy v září ve společném prohlášení. První dopravní infrastrukturu tohoto typu chtějí otevřít v britském městě Coventry na začátku roku 2022.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP