Zdroj: Freeimages.com

Jak správně vybrat velkoobjemový plastový kontejner na ovoce?

Způsob uskladňování ovoce je klíčovým faktorem při jeho ochraně před plísní, hnilobou a jinou zkázou. Zatímco kvalitní plastová přepravka na ovoce může plody maximálně ochránit, nevhodně zvolená přepravka na ovoce často zapříčiní, že se úroda rychle zkazí.

Naše firma Schoeller Alllibert načerpala během dlouholetého vývoje bohaté zkušenosti a poznatky, díky nimž vám dnes dovedeme spolehlivě poradit, jak vybrat vhodný plastový kontejner na ovoce.

Dřevěná X plastová přepravka na ovoce

Pojďme se ohlédnout zpět. V minulosti byste velkoobjemový plastový kontejner na ovoce sháněli těžko. Ke sklizni se proto používaly kontejnery dřevěné. Byly mezi sadaři používány jako standard a dodnes je v ovocnářských podnicích využívají pro na zem spadlé ovoce, když už není žádný další plastový kontejner k dispozici.

Samozřejmě, že jsou i takové podniky, kde se používají výhradně dřevěné obaly dodnes. Doba se ovšem mění a vše se modernizuje. Standardem se tedy stal spíše plastový kontejner na ovoce, který splňuje vyšší nároky na hygienu, odolnost, ochranu ovoce i údržbu. Pojďme si tyto kvality postupně rozebrat a podívat se, jakým vlastnostem při výběru věnovat pozornost.

Plastový kontejner ochrání ovoce spolehlivěji

Díky novým technologiím byl v průběhu let vyvinut pro ovoce lepší způsob skladování, než jsou dřevěné přepravky. Jaké jsou konkrétní výhody plastu?

Plastový kontejner vydrží déle

Jedna z výhod plastové konstrukce tkví v tom, že je materiálově velmi stabilní a při správné manipulaci nepodléhá zkáze jako dřevo. Bohužel dřevo postupem času ztrácí své vlastnosti – díky tomu s přibývajícím stářím kontejneru vzniká vyšší riziko jeho poničení, např. lámání planěk, trouchnivění dřeva, atd.

Plastová přepravka na ovoce nepřenáší nečistoty

Plastová přepravka na ovoce je také resistentní vůči vlhkosti, plísním a dalším nečistotám, které dřevo dokáže absorbovat a následně tak přenést na uložené ovoce a urychlit hnilobu.

Čištění plastu je snadné

Další nespornou výhodou, kterou plastová přepravka na ovoce nabízí, je její snadné čištění. Použitím vysokotlakového vodního čističe zbavíte kontejner veškerých nečistot uvnitř i vně kontejneru.

Vybrat správný plastový kontejner na ovoce se vyplatí

Nyní se podívejme, na co je dobré se zaměřit, když chcete správně vybrat plastový kontejner na ovoce. Může se zdát, že plastové přepravky jsou všechny stejné, slýcháme to stále. Ale pozor, nevhodně zvolený plastový kontejner může způsobit potíže. Velmi důležitý je použitý vstupní materiál. Stejně jako existují různé druhy dřeva, jsou na trhu různé typy plastu.

Čistý polyetylén je na plastový kontejner nejvhodnější

Velkoobjemový plastový kontejner na ovoce by měl být vždy vyráběn z čistého polyetylénu s vysokou hustotou (HDPE – high density polyethylene), bez příměsi kovových látek nebo recyklovaného plastu.

Pozor na MFI

Pro výrobu a výslednou odolnost, pevnost a pružnost boxu má ovšem mnohem větší vliv sekundární vlastnost použitého materiálu, kterou je index toku materiálu (MFI – melt flow index). Jednoduchá poučka říká – čím nižší číslo MFI, tím odolnější a pružnější je výsledný produkt. Díky vhodně zvolenému materiálu vydrží box i pád z výšky nebo sníží poničení stěn boxu při průrazu ližinami VZV.

Přepravka na ovoce musí mít vhodnou konstrukci

Důležitá je samozřejmě i konstrukce kontejneru. Pokud mluvíme o odolnosti a pružnosti boxu, není důležité spíše to, co není vidět na první pohled. Bavíme se o celkovém zpevnění konstrukce pomocí žebrování, které je většinou schované a chráněné. Většina zatížení kontejneru prochází skrz rohové sloupy, které by měly být co nejsilněji vyztuženy žebrovanou konstrukcí. Díky tomu lze předcházet zhroucení zatížených kontejnerů umístěných v jednom stohu. Taková situace může mít až likvidační charakter.

Plastový kontejner na ovoce musí být zpevněný i na dně a po obvodu, aby docházelo k co nejmenšímu průhybu dna i stěn. Tyto průhyby mohou být nebezpečné kvůli otlakům ovoce uvnitř boxu, které vznikají při dotyku stěn dvou plně zatížených kontejnerů, nebo při styku prohnutého dna a ližin při manipulaci s plastovým kontejnerem.

Držme se konstrukce plastového kontejneru a podívejme se na její vnější design, který může uživateli přinést i znatelné benefity. Dna i stěny kontejnerů mohou být rovné, tvarované (tvoří tzv. kapsy), případně kombinované. K čemu slouží tyto kapsy a prohlubně a proč o nich uvažovat?

Tyto kapsy dokáží především zvětšit objem kontejneru, při zachování standartních vnějších rozměrů. Kapsy, které jsou vytvořeny na dně kontejneru, mají kromě většího objemu i další velmi užitečné funkce. Dokáží při sklizni snížit pohyb nejnižších pater ovoce a díky tomu zvýšit ochranu vůči otlakům, které se tvoří při volném pohybu po rovné ploše dna. Tyto kapsy tvoři ve dně kontejneru zpevňující kříž, který snižuje průhyb dna boxů.

Správný plastový kontejner by měl nabídnout i další výhody. Perforace kontejneru by měla být řešena tak, aby její hladká strana směřovala dovnitř boxu, a tím bylo sníženo riziko otlaku. Na kontejneru hledejte také prolisy, do nichž můžete umístit samolepící štítky, a jsou v nich chráněny před poničením.

Velkoobjemová přepravka na ovoce zaslouží pečlivý výběr

Velkoobjemové plastové kontejnery, neboli “big boxy“, “binsy“, “plastové bedny“ či jakkoliv je nazýváme, jsou vyráběny z různých materiálů, mají velmi podobné a přesto odlišné konstrukce, které přinášejí různé benefity, několik typů rozměrů (1200×1000 mm až 1200×1200 mm) a různé typy provedení (perforované, plné a nohové, či ližinové verze). Je proto velmi důležité vybírat plastový kontejner na ovoce obezřetně.

Chtějte vidět fyzické testy boxů (pádový test z 5m, průraz stěny boxu ližinami VZV). Ptejte se, za jakých podmínek a v jakém čase jsou platné uváděné technické parametry kontejnerů (především teplotní rozsah, nosnost, statická i dynamická nosnost).

U firmy Schoeller Allibert plastový kontejner vyberete

Společnost Schoeller Allibert vyvíjí a vyrábí velkoobjemové plastové kontejnery (BigBoxy) již od roku 1980 a nejznámější řadu kontejnerů pro ovoce Maximus uvedla na trh v roce 2008.
Tyto kontejnery vyrábíme z čistého HDPE MFI4 a nabízíme je v rozměrech 1200×1000 a nově i 1200×1200 mm. Objem je oproti běžně nabízeným kontejnerům minimálně o 10 litrů větší, a to při zachování standardních rozměrů. Konstrukce BigBoxů je provedena s maximálním ohledem na odolnost a ochranu sklizeného a skladovaného ovoce – je tedy samozřejmostí, že výše uvedené výhody na našich boxech naleznete. Průhyb stěn a dna je až o polovinu menší než u běžných kontejnerů dostupných na trhu.

Kvalitní ovoce si zaslouží také kvalitní péči. A přesně to se snažíme našim zákazníkům nabídnout nejen v Čechách a na Slovensku, ale i v celé Evropě.

Věříme, že vám tento text pomůže při rozhodování a výběru vhodného plastového kontejneru pro vaše ovoce. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, neváhejte se na nás obrátit.

Zdroj: Schoeller Alllibert

DPP