Invoitix

[quote]Jihlavská radnice plánuje prodloužení dráhy pro městské trolejbusy o dalších 5,5 kilometru do části města Bedřichov. Jihlavští radní se shodli v tom, že by trolejové vedení mohlo vést až k závodu firmy Bosch Diesel zaměstnávající několik tisíc lidí. Na elektrifikaci MHD má město šanci dostat dotaci kolem 100 milionů korun, řekl novinářům náměstek primátora Vratislav Výborný.[/quote]

Minulý rok nechalo město vybudovat 1,4 kilometru trolejového vedení ve Vrchlického ulici, v níž je i nemocnice. Trolejbusy tam jezdí od 30. listopadu. Šlo o investici za 18 milionů Kč. Předtím padesátitisícová Jihlava naposled rozšiřovala dráhu pro trolejbusy v roce 2000.

,,Vzhledem k tomu, že se vyskytla historická šance získat dotaci,…, tak jsme oprášili projekt snad z roku 1985, kdy se řešila možnost trolejové trasy na Bedřichov,“ uvedl Výborný.

Radní města na čtvrtečním zasedání zvažovali tři varianty prodloužení trolejového vedení. Vybrali tu nejdelší, až k firmě Bosch. Město by pro její obsluhu chtělo v nejbližších letech rovněž s pomocí evropských dotací pořídit nový typ trolejbusů. Díky baterii dokážou ujet až deset kilometrů po odpojení od trolejí. Zajíždět by pak mohly místo městských autobusů i do části Antonínův Důl. Záměr ještě projedná jihlavské zastupitelstvo. Uskutečnit by se pak mohl v nejbližších letech.

Trolejbusová doprava byla v Jihlavě zavedena v prosinci 1948. Na počtu kilometrů ujetých jihlavskou MHD se teď trolejbusy podílejí 53 procenty, zbylý díl připadá na autobusy poháněné naftou nebo stlačeným zemním plynem (CNG).

,,Trolejbusová doprava je o polovinu provozně levnější než autobusová,“ uvedl Výborný.

Je také tišší a bez škodlivých exhalací. Trolejbusy ale potřebují troleje a jsou dražší. Pořizovací cena nových typů s baterií se podle radnice pohybuje kolem 11 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP