Zdroj: Pixabay.com
DPP

[quote]Dopravní podnik města České Budějovice dostane příští týden ze Státní tiskárny cenin dva miliony jízdenek na MHD pro letošní rok. Po prosincové změně tarifu, kdy skončila dvacetiminutová jízdenka za 20 Kč a platí hodinová za 16 Kč, jich má nyní podnik asi 60.000. Jejich výdej prodejcům krátkodobě lehce omezil. ČTK to řekl mluvčí městské firmy Viktor Lavička. Podnik odhaduje, že změna tarifu zvýší výnos o 9,5 milionu Kč. MHD ve městě ročně přepraví 39 milionů cestujících.[/quote]

V některých trafikách teď jízdenky nejsou, zjistila ČTK. Podle Lavičky si je trafikanti nevyzvedli, protože jsou zvyklí odebírat je ve větším množství.

,,Dopravní podnik omezil tisk jízdenek, nebudou v trafikách k dostání pět deset dní,“ řekl ČTK prodejce z trafiky u pošty na Senovážném náměstí.

Lístky nemá ani trafika u českobudějovické radnice, ani trafika v Suchém Vrbném.

,,Nedovezli je,“ řekla ČTK tamní trafikantka.

Dopravní podnik jízdenky nerozváží, objednávají si je u něj externí prodejci, ti je dopravují do trafik. Teď má podnik na pokladně v Novohradské ulici a v prodejně u nádraží 60.000 šestnáctikorunových lístků.

,,Pokud má někdo z externích prodejců zájem, může si přijít a dostane je. Jen je nedostane v intencích, kolik byl zvyklý, že si jich nabral na tři měsíce dvacet tisíc a zase odjel, protože my jsme ty jízdenky sice objednali okamžitě, jakmile na radě města prošla změna tarifu, ale Státní tiskárna má určitý harmonogram tisku. Dva miliony jízdenek dostaneme příští týden. Lehce jsme omezili přísun jízdenek. Když někdo přišel, dostal místo deseti tisíc jenom tisícovku, a asi se některým trafikantům nechtělo tak často chodit, tak to hodí tak, že je nemají a čekají,“ řekl Lavička.

V Českých Budějovicích je i 42 automatů na jízdenky, u osmi z nich lze platit kartou, jejich počet chce podnik rozšířit. Lístky lze koupit i pomocí sms. Stížnosti cestujících na nedostatek jízdenek podnik nemá.

,,Dostali jsme podnět od některých lidí, kteří viděli na trafice, že nemá jízdenky. Byli jsme se tam zeptat, paní je prodala za týden a třeba už se k nám nechtěla vypravit znovu. Tak jsme jí dovezli 500 jízdenek a fungovalo se dál,“ řekl mluvčí.

Loni prodal podnik 1,51 milionu jízdenek v trafikách a v pokladnách, tedy těch, jež tiskne Státní tiskárna cenin. V automatech se loni prodalo téměř 3,1 milionu jízdenek.

S prosincovou změnou tarifu jízdného zrušilo město dvacetiminutovou jízdenku za 13 Kč, nechalo jen hodinový lístek za 16 Kč. Loni dopravní podnik plánoval tržby z jízdného 123 milionů korun, výsledek ještě nemá. Letos čeká tržby z jízdného 128,6 milionu Kč. Prokazatelná ztráta za loňský rok činí 189,1 milionu Kč.

Tradice MHD v Českých Budějovicích sahá do roku 1909. Dopravní podnik zajišťuje přepravu ve městě a v 18 obcích. Vozový park čítá 83 autobusů a 58 trolejbusů, které jezdí na 14 autobusových a osmi trolejbusových linkách. Ročně najedou 5,7 milionu kilometrů, přepraví 39 milionů cestujících. Podnik má 402 zaměstnanců. Základní kapitál je 485,5 milionu Kč, roční výnosy včetně úhrady prokazatelné ztráty činí 410,7 milionu Kč.

Zdroj: ČTK