Jihomoravský kraj letos plánuje investovat do oprav silnic druhé a třetí třídy z vlastního rozpočtu zhruba 1,5 miliardy korun, což odpovídá i dvěma předchozím letům a je to o půl miliardy více než v předchozích letech. Firmy často nabízejí výrazně nižší ceny, než jsou rozpočtované, díky čemuž se daří uspořit na opravy dalších silnic, řekl na tiskové konferenci hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Celkově se nyní počítá s investicemi, které přesáhnou s penězi ze Státního fondu dopravní infrastruktury a z Evropské unie dvě miliardy korun. Vedení kraje odhaduje, že ke konci roku dosáhne celková částka až 2,5 miliardy.

I přes poměrně značné investice se nedaří výrazně stav jihomoravských silnic zlepšit, ale pouze se daří s jejich pomocí udržovat stávající stav. Krajští silničáři používají hodnocení na pětibodové stupnici, přičemž v nejhorším stavu bylo loni 23 procent silnic, ve druhém nejhorším sedm procent. Naopak ve výborném, tedy nejlepším stavu je 30 procent silnic. Kraj má ve správě zhruba 3800 kilometrů silnic. Mosty se hodnotí na sedmibodové stupnici. V havarijním, tedy nejhorším stavu, jich je šest, ovšem ve druhém nejhorším 113.

Podle ředitele Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Romana Hanáka je připravené dostatečné množství projektů, aby bylo možné ušetřené peníze během roku použít i na dosud neplánované stavby. „Jsme na hraně kapacity projekčních kanceláří,“ řekl Hanák. Zmínil, že letos už se například podařilo vysoutěžit opravu silnice na Břeclavsku za 48 procent soutěžní ceny. „Je to tím, že před dvěma lety, když jsme chystali rozpočty, byly ceny výrazně výše. Ale týká se to pouze oprav povrchů. U oprav mostů se dostáváme na 100 až 110 procent soutěžní ceny,“ řekl Hanák.

Letos mají zatím silničáři připravených ke stavbě 138 akcí, což je za posledních mnoho let nejvíce.

Zdroj: ČTK