DPP

Vládní balíček opatření k záchraně státních financí se netýká silniční nákladní dopravy, jelikož by podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) v tomto případně došlo k překročení limitů EU. Stát se proto chce více zaměřit na efektivní výběr sankcí za přetížené kamiony, které české dálnice neúměrně zatěžují, a tím je poškozují. Stát tak chce získat od silničních dopravců více peněz za jejich prohřešky s přetěžováním automobilů.

„Chceme změnit podmínky pro efektivní výběr sankcí za přetížené kamiony. V tuto chvíli máme šest vah na dálniční síti a stavíme sedmou. Do konce příštího roku bude jako novinka sloužit dvanáct vysokorychlostních vah, které se chystáme využívat k okamžitému automatickému systému sankcí a také k tomu, aby policie následně mohla řešit podezření na překročení povolené hmotnosti. Podaří se tím přispět k tomu, aby kamiony dodržovali to, co mají,“ vysvětlil ministr.

Novou finanční zátěž silniční dopravě připravily státy Evropské unie, když v dubnu schválily balík reforem týkající se klimatických norem. Země unijní sedmadvacítky odhlasovaly zpoplatnění emisí ze silniční dopravy od roku 2027 a konec bezplatných povolenek v roce 2034. Silniční doprava k celkovým emisím z dopravy přispívá z více než sedmdesáti procent. To jsou čísla, která evropské politiky a političky vedou k znevýhodňování vozidel se spalovacím motorem. Kolik si tedy kvůli emisním povolenkám od roku 2027 dopravci připlatí za benzin a naftu? S povolenkami budou obchodovat dodavatelé paliv a autodopravci zavedení povolenek pocítí v ceně paliv. EU v rámci rozšíření povolenek pro dopravu stanovila cenový strop 45 EUR za tunu oxidu uhličitého. V přepočtu na koruny to znamená, že povolenky mají za současného kurzu sílu zvýšit cenu jednoho litru pohonných hmot u benzinu o 2,50 koruny, u nafty pak o 2,80 koruny. Mezi odborníky se vedou diskuze, jestli cenový strop odolá ekonomické realitě. A jestli nakonec zdražení nebude o poznání vyšší. Nelze tedy říci, že mechanismus cenové stability skutečně zaručí, že cena tuto úroveň nepřekročí.

Zdroj : ŽESNAD