[quote]Kinematovlak zlínského filmového festivalu zahájí příští týden svou pouť po republice. Letos vyjede z Mikulova, sdělila dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí festivalu Kateřina Martykánová. Kinematovlak již 16. rokem nabídne v „kině na kolejích“ dětem projekce pohádek. Letošní 59. ročník Zlín Film Festivalu se uskuteční od 24. května do 1. června.[/quote]

„Start Kinematovlaku je tradičním symbolem pro veřejnost, že se Zlín Film Festival nezadržitelně blíží,“ uvedla výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová. V Mikulově, kde letos 14. května kinematovlak startuje, se na začátku června uskuteční také Mikulovské ozvěny Zlín Film Festivalu.

Vlak z Mikulova pojede do Znojma, rakouského Retzu, Kolína, Kutné Hory, Mladé Boleslavi, Nymburku a Brandýsa nad Labem. „Na Moravě budou jeho zastávky v Olomouci, Přerově, Kroměříži a svoji cestu skončí pohádkový vlak ve Zlíně v době konání filmového festivalu,“ uvedla Martykánová.

Kinematovlak v každém městě zastaví na nádraží, promítat se v něm bude vždy od 09:00. Dopolední projekce jsou určeny především dětem z mateřských škol a prvních stupňů základních škol. „Odpoledne jsou věnována široké veřejnosti. Děti se mohou těšit na spoustu známých večerníčků z produkce České televize a dalších známých pohádek,“ uvedla mluvčí.

Ve vlaku bude kromě vozu upraveného do podoby kinosálu také herna a historický vagon. „V něm návštěvníci uvidí, jak to kdysi na železnici vypadalo, a nahlédnou také do historie měst, kterými Kinematovlak projíždí,“ dodala Martykánová.

Zlínský festival pro děti a mládež je nejstarší a největší přehlídkou svého druhu na světě. Hlavním tématem letošního ročníku bude objevování a poznávání. Přehlídka také připomene cestovatele, dobrodruha a spisovatele Miroslava Zikmunda, který v únoru oslavil sto let.

 

Zdroj : ČTK