Zdroj: freeimages.com

Koruna dnes mírně posílila k oběma hlavním světovým měnám. K euru proti předchozímu závěru zpevnila o šest haléřů na 24,64 Kč/EUR, vůči dolaru si česká měna polepšila o tři haléře a okolo 17:00 se obchodovala v kurzu 22,39 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza dnes po pěti růstech v řadě oslabila.

Dopoledne koruna posílila až na 24,45 Kč vůči euru, odpoledne ale ztrácela. „Výraznější pohyby můžeme od koruny očekávat koncem března, kdy se očekává další zvýšení centrální úrokové sazby,“ uvedl Jaroslav Tupý ze společnosti Purple Trading.

Viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora dnes v rozhovoru pro agenturu Bloomberg řekl, že úrokové sazby mohou výrazně přesáhnout pět procent. Centrální banka se tím snaží zpomalit vysokou inflaci. Základní sazba, od které se v Česku odvíjí úročení komerčních úvěrů, od začátku února činí 4,5 procenta.

Koruna po zahájení ruské invaze na Ukrajinu na konci února nejprve prudce oslabila na úroveň blížící se skoro 26 korunám za euro a 24 korunám za dolar. Po oznámení ČNB ze 4. března o zahájení intervencí na devizovém trhu proti oslabování české měny koruna zase zpevnila. V posledních dnech kurz koruny k oběma hlavním světovým měnám kolísá.

Pražská burza dnes po pěti růstech v řadě oslabila. Index PX klesl o 1,10 procenta na 1340,29 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie bankovní skupiny Erste, které odepsaly skoro čtyři procenta. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

V červených číslech dnes skončila většina hlavních emisí pražské burzy. Mezi oslabujícími navíc byly emise, se kterými se obchodovalo v největších objemech. Právě akcie Erste, které dosáhly největšího objemu obchodů, zaznamenaly i nejvýraznější propad. Zlevnily o 3,88 procenta na 807 korun.

Ztrácely i cenné papíry Komerční banky a energetické firmy ČEZ, které byly spolu s Erste třemi nejobchodovanějšími emisemi. Akcie Komerční banky odepsaly 1,44 procenta na 854 korun a akcie ČEZ 0,17 procenta na 860,50 koruny.

Největšího růstu dnes dosáhly cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR, a to o 1,30 procenta na 17.100 korun. Polepšily si také třeba akcie Moneta Money Bank, které si připsaly 0,45 procenta na 89,90 koruny.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 24,70 24,64
Kč/USD 22,42 22,39